Rahip Santoro cinayeti polis tarafından izlenirken gerçekleşmiş

  • Giriş : 21.02.2008 / 11:20:00

İtalyan rahip Andrea Santoro cinayetinin, polis tarafından izlenirken işlendiği ortaya çıktı. Bunu, Hrant Dink cinayetinin azmettiricisi olarak yargılanan Yasin Hayal ile ilgili belgeler ortaya koyuyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İtalyan rahip Andrea Santoro, 5 Şubat 2006 tarihinde öldürüldü. Trabzon Emniyet Müdürlüğü cinayetten üç ay önce; 8 Kasım 2005'te Santoro'nun telefonlarını dinleyebilmek için Erzurum 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nden izin istedi.
Dinleme talebini, rahip Santoro'nun, "Pontus adı altında bölücü faaliyet yürütmesi"ne dayandırdı.
Trabzon polisi, aynı mahkemeden, yine aynı gün, iki kişinin daha telefonlarını dinlemek için izin istedi.
Bu isimlerden biri Hasan Deveci, diğeri ise Hrant Dink cinayetinin azmettirici olmakla suçlanan Yasin Hayal'di.
Polisin yazısında, Yasin Hayal ile Hasan Deveci'nin Selefi-Vahabi düşüncesini benimsediği, aşırı radikal fikri benimseyen başka isimlerle irtibatları olduğu belirtildi.
Erzurum 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi, Santoro ve Yasin Hayal ile ilgili ayrı ayrı yapılan bu başvurulara aynı gün, tek bir yazıyla olumlu cevap verdi.
Polis, bu izne dayanarak 8 Kasım 2005'ten itibaren 3 ay süreyle hem rahip Santoro, hem de Yasin Hayal'in telefonlarını dinlemeye, konuşmalarını kaydetmeye başladı.
Dinleme izni 8 Şubat 2006'da sona eriyordu. Rahip Santoro bu tarihten üç gün önce öldürüldü. Yani; İtalyan rahip telefonları dinlenir, kendisi izlenir ve konuşmaları kaydedilirken öldürüldü.
Polisin, Yasin Hayal ile rahip Santoro için neden aynı gün dinleme izni istediği, Santoro ile Hayal ve çevresi arasında bir bağlantıya mı dayandığı bilinmiyor.
Dinleme izni istenen Hasan Deveci de, polisin talep yazısında, "Yasin Hayal ile irtibatlı bir isim" olarak adlandırılıyor. Fakat, Deveci hakkında herhangi bir işlem yapılıp yapılmadığı, aralarında nasıl bir irtibat olduğu bilinmiyor.
Rahip Santoro'yu öldüren O.A., Trabzon Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki yargılaması sonucu ömür boyu hapis cezası almış, ancak 18 yaşının altında olduğu için cezası 20 yıl hapse çevrilmişti.
O.A.'nın Yasin Hayal ile bir ilişkisi olup olmadığı konusunda bir bilgiye bugüne kadar ulaşılamadı.
Trabzon Emniyet Müdürü: "Yasin Hayal'in ilgisi yok" Doğan Haber Ajansı'nın sorularını yanıtlayan Trabzon Emniyet Müdürü Feridun Boz, Yasin Hayal ile rahip Andrea Santoro cinayeti arasında hiçbir ilişki bulunmadığını söyledi.
Boz, "Zaten davası da görüldü. Bu konuyla ilgili olarak müfettişler gelip inceleme de yapmıştı. Rahip cinayetinin Yasin Hayal'le hiçbir ilişkisi bulunamadı" dedi.
Boz, Santoro ve Yasin Hayal'in telefonunun dinlenmesiyle ilgili olarak da, "Bu konuda benim bir bilgim yok" diye konuştu.

Santoro cinayeti
Trabzon'da Santa Maria Kilisesi rahibi Andrea Santoro, 5 Şubat 2006'da kilisede uğradığı silahlı saldırı sonucu öldürülmüştü.
Güvenlik güçlerinin çalışması sonucu cinayet zanlısı olarak yakalanan O.A. (16) çıkarıldığı mahkemece tutuklanmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious