Rahip Santoro için ayin düzenlendi

  • Giriş : 05.02.2007 / 00:00:00

Trabzon'da uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden Rahip Andrea Santoro için, Sancta Maria Kilisesi'nde ayin düzenlendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Ayine İtalya Katolik Piskoposlar Kurulu Başkanı Kardinal Camillo Ruini'nin yanı sıra Santoro'nun annesi Maria Polselli, kız kardeşleri Maddalena ve İmelda, dayısı Antonello Polselli ile Trabzon'daki Hristiyan cemaati katıldı.

Ruini, ayinden önce yaptığı konuşmada, Peder Andrea Santoro'nun ölümünün birinci yıl dönümünde, onun anısına ayin yapmak üzere Trabzon'a geldiklerini belirtti.

Annesi, kız kardeşleri ve kuzeni eşliğinde Peder Mauro Parmeggiani ve Peder Enrico Feroci ile beraber iki ay önce Türkiye'yi ziyaret eden Papa 16'ncı Benedikt başta olmak üzere tüm Roma Kilisesi'ni temsilen geldiklerini ifade eden Ruini, şunları söyledi:

“Roma'daki bir kilisede görev yapmış, uğruna kan dökme seviyesine kadar ulaşan Rab Mesih İsa'nın tanığı bu pedere şefkat ve minnet duygularımızdan ötürü buraya geldik. Hristiyan tarihinin köklerini taşıyan bu topraklara, onu takip ederek geldik. Kendisi bu toprakları sevdi ve bu topraklar için kalbinin derinliklerinde minnet borcu taşıyordu. Çünkü bu topraklar aracılığıyla Hristiyan inancı Roma'ya ulaşmıştı.”

Ruini, Trabzon, Anadolu ve tüm Türkiye'de bulunan Hristiyan cemaate yakınlıklarını ve kardeşçe dayanışmalarını ifade etmeye geldiklerini vurgulayarak şöyle devam etti:

“Bu nedenle Türkiye nezdinde Vatikan Büyükelçisi Sayın Antonio Lucibello'nun ve Anadolu Episkoposu Sayın Luigi Padovese'nin burada bizimle birlikte bu kutsal ayini kutlamalarına çok sevindik. Onlara yürekten teşekkür ediyoruz. Onlarla birlikte burada Rab İsa'nın küçük topluluğunu oluşturan sevgili Trabzon Kilisesi cemaati, cemaat başkanımız Peder Valdemaro'ya ve her birinize ayrı ayrı teşekkür ediyoruz. Mesihe olan ortak inanç, dua ve sevgide sizlerleyiz ve sizlerle kalacağız.”

“HALKLAR VE DİNLER ARASI BARIŞA KATKI”

“Aranıza Peder Andrea'nın geldiği ruh ve düşünceyle yani Türkiye'nin ve Türk halkının dostu olarak İslam ve Müslüman dinine saygı duyarak geldik” diyen Kardinal Ruini, şunları kaydetti:

“Herkesin inancına saygı ve Allah'ın suretinde yaratılan her insanda mevcut kardeşe sevgi çerçevesinde halklar ve dinler arası barışa katkıda bulunmak, dinler arası diyaloğun mümkün ve mühim olduğuna tanıklık etmek için geldik. Sadece özgürlük ve kardeş sevgisiyle Allah'a gerçek ve samimi tapınmanın mümkün olabileceğini anlaması için, Allah'tan her insanın kalbini ve düşüncesini aydınlatmasını dilemek ve böylece dünyanın dört bir yanında din özgürlüğünün vurgulanması için buraya geldik.”

Konuşması sırasında İncil'in bazı bölümlerinden örnekler veren Ruini, “Bu kutsal ayin esnasında Peder Andrea için dua ederken kendimizi onun dualarına da bırakalım. Allah'tan mütevazılıkla ve güvenle onun sadık tanıkları olmamızda bizlere yardımcı olmasını dileyelim” diye konuştu.

Konuşmanın ardından Ruini yönetiminde dualar okunarak ayin tamamlandı. Ayini, yurt içi ve yurt dışından onlarca basın mensubu izledi.

Gazetecilerle kilise görevlileri arasında, çekim yaptıkları yerle ilgili olarak kısa süreli tartışma yaşandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious