Rahipler ile imamlar arsındaki maçta höşgörü vardı

Rahipler ile imamlar arsındaki maçta höşgörü vardı.10375
  • Giriş : 06.05.2006 / 00:00:00

Berlin Ekümenlik Konseyi ile İngiliz Büyükelçilği ve Brandenburg Protestan Kiliseleri Birliği tarafından düzenlenen futbol karşılaşmasında rahipler imamları 12-1 yendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Karşılaşmanın hakemliğini ise hahamlar yaptı. Sant George Anglikan kilisesi rahibi Christopher Jaege-Bowler, dinlerarasında dialogun oluşması için imamlar ve rahipler arasında bir futbol maçı düzenlediklerini belirterek, ''İmamlarla biraraya gelmek için fazla olanaklar bulunmuyor. Ancak bu tür etkinlikler dostulukların kurulmasına sebep olur'' dedi. Dostlukların kurulması ile dinler arasında dialogun gelişeceğini ifade eden Jaege-Bowler, sporun insanları birlştirme gücü olduğunu kaydetti. Wilmersdorf-Charlottenburg Belediye Başkanı Yardımcısı Klaus Dieter Grohler de, semtte kilise, cami ve havranın birbirlerine yakın yerlerde bulunduğunu, bunun böyle olmasının kendilerini mutlu ettiğini söyldi.

Karşılaşmayı izleyen Berlin Futbol Federasyonu Uyum Komitesi Başkanı Mehmet Matur, futbolun birleştirici unsurunu bir kez daha burda gördüklerini belirterek, "Futbol, ülkeleri ve kültürleri birleştirdiği kadar dinleri de bir araya getiriyor. Bu tür organizasyonların farklı dinleri bir araya getirmesi açısından önenli buluyorum. Maçın kardeşlik ve dostuk içinde oynanması dünya insanına verilmiş bir mesajdır." dedi. İmamlar karmasında Türk oyuncunun olmamasına şaşrdığını da dile getiren Matur, gelecek sene böyle bir organizayonu Berlin Futbol Federasyonu olarak kendilerinin düzenleyeceğini belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious