Rahmi Koç: Devlet hastaneleri özelleştirilmeli

Rahmi Koç: Devlet hastaneleri özelleştirilmeli.12079
  • Giriş : 29.06.2007 / 15:42:00
  • Güncelleme : 29.06.2007 / 15:54:57

Koç, devletin sırtında büyük bir yük olarak nitelediği hastanelerin özelleştirilmesi gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Devlet hastanelerinin özelleştirilmesinde büyük fayda gördüğünü belirten Koç, öncelikle sigorta meselesinin halledilmesi gerektiğini, sosyal güvenlik reformunun hayata geçirilmesi gerektiğini dile getirdi.

Türkiye'nin ekonomik durumuna da dikkat çeken Koç, "Memleket iyi yolda gidiyor daha da iyiye gidecek" ifadesini kullandı.

Vehbi Koç Vakfı Amerikan Hastanesi'nin yeni bloklarının açılışı Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, Rahmi Koç, Mustafa Koç, Ali Koç tarafından gerçekleştirildi. Açılış sonrası basın mensuplarının sorularını cevaplayan Rahmi Koç, devlet hastanelerinin özelleştirilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Türkiye'de özel sektörün Turgut Özal'ın teşviki ile hastane yapımı ve işletilmesi işine soyunduğunu dile getiren Rahmi Koç, son dönemlerde güzel ve nitelikli hastaneler yapıldığını, çok iyi neticeler alındığını kaydetti. Devlet hastanelerinin özel sektöre bırakılması gerektiğine işaret eden Koç, "Yavaş yavaş bütün devlet hastanelerinin özel sektöre devredilmesi idaresi bakımından, hükümetin sırtından bu yükün kaldırılması bakımından fayda var" dedi.

Bir gazeteci, "Hastanelerin özelleştirilmesi mi lazım?" sorusuna ise Koç, "Tabi tabi. Bütün hastanelerin özelleştirilmesi lazım.Yalnız burada sigorta meselesi var. Herkese söz veriyor politikacılarımız. Herkes sigortalı olacak, herkesin de bakım garantisi olacak" şeklinde cevap verdi.

Sosyal güvenlik reformunun henüz yürürlüğe girmediğine işaret eden Koç, bu işi kökünden bir revizyona tabi tutmak gerektiğini kaydetti. Hükümetin de bunu yaptığını ifade eden Koç, "ABD'de hastaneler dahi, mezarlıklar dahi, hapishaneler dahi özel. Dolayısıyla biz de demiyorum ki mezarlıklar, hapishaneler, itfaiye özelleşsin ama hastanelerin süratle özelleşmesinde büyük fayda var. Çünkü dediğim gibi devletin sırtında ağır yük var. Bunun kalkması lazım." ifadelerini kullandı. Bir gazetecinin "Sigortalı olmayan çok insan var. Özel hastaneler bu yükü kaldırabilir mi?" şeklinde sorması üzerine Koç, "Devlet hasataneleri de bakamıyor. Daha çok yatırıma ihtiyaç var" ifadelerini kullandı.

Koç Üniversitesi tarafından tıp fakültesi açılması yönünde çalışmaların sürdürüldüğünü de belirten Rahmi Koç, fakülte kurmanın o kadar kolay bir iş olmadığını, üzerinde çalıştıklarını belirterek, "Hem teknik bilgi hem mali güç, hem zaman he memkan...Bir çok şey lazım" dedi.

"Türkiye'nin tıp fakültesine ihtiyacı var mı? sorusuna ise Koç, "Var. Yalnız Türkiye'de değil, bütün dünyada tıp o kadar süratle ilerliyor ki bunu götürecek bilim adamları kafi süratte yetişemiyor. Bizim memlekette değil, bu Amerika'da da böyle, Almanya'da da böyle İngiltere'de de böyle" şeklinde cevap verdi.

Nişantaşı'nda hizmet veren Amerikan Hastanesi'nin 2004 yılında başlayan yeni bloklarının inşaatı tamamlandı ve bugün düzenlenen törenle hizmete girdi. İdari birimler, klinik laboratuvar, radyoloji ve acil servisin yer aldığı yeni binada nükleer tıp, dahiliye, üroloji, ortopedi ve fizik tedavi klinikleri bulunuyor. Ayrıca, check-up bölümü, kalp cerrahisi, kardiyoloji, endokronoloji, diyet klinikleri de yer alıyor.

Açılış öncesi kısa bir konuşma yapan Rahmi Koç, 1995 yılında mali krize giren Amerikan Hastanesi'ni Vehbi Koç Vakfı'nın devraldığını, aradan geçen 12 yılda ise 100 milyon dolardan fazla yatırım gerçekleştirdiğini dile getirdi. Koç, Amerikan Hastanesi'nin dünyanın önde gelen hastaneleri ile boy ölçüştüğüne işaret etti.

Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül de hastanenin sıkıntılı, problemli bir dönemde Koç Vakfı'nca devralındığını belirterek, bugün muhteşem bir seviyeye getirildiğini kaydetti. Sarıgül, hastanenin Türkiye'nin medar-ı iftiharı olduğunu dile getirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious