Rahmi Koç'un katılmadığı kriz görüşü

Rahmi Koç'un katılmadığı kriz görüşü.9899
  • Giriş : 06.05.2009 / 14:17:00

Marmara Grubu Vakfı'nın düzenlediği 12. Avrasya Ekonomi Zirvesi'nde konuşan Rahmi Koç 'krizin ABD'de başladığını, ABD'de sona ereceği' görüşüne katılmadığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi Koç, ''2009 yılı aslında ihracat pazarlarımızda düzelme olmadığı ölçüde karamsar geçecektir'' dedi.

Koç, Marmara Grubu Vakfı tarafından düzenlenen 12. Avrasya Ekonomi Zirvesinin açılışında yaptığı konuşmada, yaşanan küresel ekonomik krize işaret ederek, şu an krizin daha ne kadar yayılacağı ve süreceğinin kestirilemediğini söyledi.

Bu yıl içinde ABD'de hane halkı zenginliğinin 11,7 trilyon dolar ve yüzde 18 oranında azaldığını belirten Koç, geçtiğimiz çeyrekte 1,2 trilyon dolarlık kayıp yaşandığını, bunun ABD Merkez Bankası'nın son 57 yılda kayıtlarına geçen rastlanmış bir durum olmadığını ifade etti.

Kimilerinin krizin ABD'de başladığını, ABD'de sona ereceğini düşündüğünü dile getiren Koç, ''Ben böyle olduğu kanaatinde değilim'' dedi.

G20 Zirvesinden çıkan sonuçlara da değinen Koç, mali açıdan tüm tarafların çaba harcaması gerektiğini, zirvenin olumlu sonuçlarından birinin korumacılığın reddedilmesi olduğunu anlattı.

Koç, zirvede danışma kurulları kurularak, uluslararası mali sistemdeki gelişmelerin izlenmesinin, gerekli görüldüğünde müdahale edilmesinin kararlaştırıldığını söyledi.

Güvenin geri kazanılmasının önemine işaret eden Koç, 2012 yılında toparlanmanın başlayabileceğinin düşünüldüğünü, bazıların ise eski güzel günlere dönülemeyeceği görüşünde olduğunu kaydetti.

Türkiye'nin son yıllarda kalkınmakta olan önemli bir pazar olarak ortaya çıktığını ifade eden Koç, şöyle devam etti:

''Yapısal reformlarla bu dönemde önemli ilerlemeler sağlanmıştır. 2002-2007 döneminde Türkiye ekonomisi reel yüzde 7 büyümüştür. Dış ticaret hacmi, ihracat etkileyici düzeyde gerçekleşmiştir. Küresel ekonomide Türkiye'nin de mevcut krizden etkileneceğini söylemek gerekiyor. Geçen yıldan bu yana ciddi anlamda daralma yaşamaktadır. Tüketici güveninde azalma olmuştur. Bankalarımız 2002 yılında yapılan yeniden yapılanma çalışmalarıyla, krizden pek etkilenmemiştir. Ekonomideki yavaşlama, sanayideki üretimi ve kapasite kullanımını azaltmıştır. Buradaki aksaklığın ölçüsü herkesi şaşırtmıştır. 2009 yılı aslında ihracat pazarlarımızda düzelme olmadığı ölçüde karamsar geçecektir. İş hayatında güven dünya mali piyasalarındaki gelişmelerde yatmaktadır. Ekonomik, siyasi, sosyal ve diplomatik alanlardaki girişimlere bağlıdır. Yeni dengelerin kurulması zaman alacak olsa da genç nüfusu olan ülkeler, dünya büyümesini sağlayacak ülkelerdir.''

''BİZİM POTANSİYELİMİZ GEÇMİŞTE DEĞİL, GELECEKTEDİR''

Rahmi Koç, Türkiye'nin öneminin artacağını düşündüğünü ifade ederek, ancak Türkiye'nin 70 milyon genç nüfusu ile avantajlı şartlara sahip tek ülke olmadığının altını çizdi.

Türkiye'yi farklı kılan unsurlara işaret eden Koç, ''Benzersiz bir coğrafi konuma sahibiz, doğuya ve batıya uzanmaktayız. Türkiye şirketlere bölgesel bir üretim üssü olma olanağı tanımaktadır. Geçiş noktası olan Türkiye, önemli bir dağıtım noktası olmaktadır'' diye konuştu.

Türkiye'nin uluslararası nakliyatçılar için küresel erişim açısından olanaklar sunduğunu belirten Koç, Türkiye'nin düşük maliyetli kaynaklara sahip olduğunu, kritik enerji koridorlarının üzerinde bulunduğunu anlattı.

''Sonuçta Türk pazarı bölgesinde stratejik bir konumdadır. Bu itibarla uluslararası yatırımcılara uygun bir ortam sağlamaktadır'' diyen Koç, ABD Başkanı Barack Obama'nın göreve gelmesinin ardından Türkiye'ye gerçekleştirdiği ziyareti anımsattı.

Koç Grubu olarak 80 yıldır bu pazarda bulunduklarını ifade eden Koç, şunları kaydetti:

''Rakamlarımız ortada. Biz bu ülkeye, potansiyeline inanarak yatırımda bulunduk. Aynı zamanda başarılı bir uluslararası oyuncu olduk. Türkiye güçlü bir aday olarak 21. yüzyılın büyük mimarlarından biri olarak ortaya çıkacaktır. Demokratik reformlara devam edecektir. Potansiyel, yetenek, niyet, sabır, metanet... Bunların hepsi Türk halkında vardır. Bizim potansiyelimiz geçmişte değil, gelecektedir.''

KOÇ'UN Ankara TEMASLARI VE GLOBAL İLİŞKİLER FORUMU

Koç, zirveden ayrılırken gazetecilerin sorularını da yanıtladı.

Ankara temaslarına ilişkin bir soru üzerine Koç, ''Dünkü görüşmelerimiz enteresandı. Global İlişkiler Forumu diye bir dernek hakkında Ankara temaslarımızda gerek Cumhurbaşkanımıza, gerek Başbakanımıza, Dışişleri Bakanımıza ve ilgili bakanlara bilgi verdik. Onların görüşlerini aldık'' dedi.

Koç, Foruma kimlerin dahil olduğu yönünde bir soruyu da, 'Hepsini ezbere bilmiyorum. Ama hem politik hayattan, hem ticaret hem de sanayi hayatından, hem emekli askerlerimizden, hem güzel sanatlardan, hem üniversite profesörlerinden bir grup kurduk. 40 kişiyiz. Dolayısıyla müracaatımızı yakında yapıyoruz. Bu bakımdan hükümetimize bilgi verdik. Görüşlerini aldık. Onları not ettik ve İstanbul'a döndük'' şeklinde yanıtladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*