'Rahşan Affı' yeniden mi çıkıyor?

'Rahşan Affı' yeniden mi çıkıyor?.9863
  • Giriş : 30.10.2008 / 13:45:00
  • Güncelleme : 30.10.2008 / 13:01:46

AK Partili bir milletvekili, Rahşan affına benzer bir yasa teklifi verdi. Eğer yasalaşırsa PKK'lılar serbest kalabilir.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı, AK Parti Mersin Milletvekili Zafer Üskül, şartla salıverilmeden; mahkumların yanı sıra hükümle birlikte tutuklanan veya tutukluluğunun devamına karar verilenlerin de yararlanabilmesi için kanun teklifi verdi.

Üskül'ün, TBMM Başkanlığı'na sunduğu kanun teklifi, Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanunda değişiklik öngörüyor.

Teklife göre, şartla salıverilmeden; mahkumların yanı sıra hükümle birlikte tutuklanan veya tutukluluğunun devamına karar verilenler de yararlanacak.

Teklifin gerekçesinde, kanunda, mahkumiyet hükümleri kesinleşmedikçe infaz olunamayacağı, şartla salıverilmeden yararlanabilmek için mahkumun, kurumdaki infaz süresini iyi halli olarak geçirmesi gerektiği belirtildi.

Bu düzenleme gereğince, yargılama sonunda mahkeme tarafından verilen kararın kesinleşmesiyle, sanığın hükümlü statüsü aldığı, cezanın hürriyeti bağlayıcı olması durumunda da hükümlünün şartla tahliye hükümlerinden yararlanabildiği kaydedildi.

Buna karşılık, duruşmaları tutuklu olarak devam eden veya hükümle birlikte tutuklanan sanıkların, duruşmaları sona erip hükümden, kararın kesinleşmesine kadar geçen süre içindeki durumları hükümözlü tutuklu veya hükmen tutuklu adı verilen kişilerin, şartla salıverilme hükümlerinden yararlanamadığı anımsatıldı.

Bu durumun, Anayasa'da yer alan hukuk devleti, insan haklarına saygılı devlet, eşitlik ve adil yargılanma hakkı ilkelerine aykırı olduğu ifade edildi.

Aleyhlerindeki dava gecikmeden sona eren ve aleyhlerindeki hüküm kesinleşen hükümlülerin şartla salıverilmeden yararlanırken, hükümözlü tutukluların, Yargıtay aşamasının uzunluğu gibi nedenlerle bundan mahrum edilmelerinin haklı ve kabul edilebilir yanının bulunmadığı belirtildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*