Rahşan Ecevit: Kuzey Irak'a girelim

  • Giriş : 10.04.2007 / 00:00:00

Rahşan Ecevit, Kıbrıs Barış Harekatı'nda olduğu gibi Kuzey Irak konusunda da kimseden izin almadan karar verilmesi gerektiğini kaydetti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Eski Başbakan merhum Bülent Ecevit'in Kuzey Irak'taki gelişmelerle ilgili olarak 23 Aralık 2004'de Kürt siyasî liderlerinin Türkiye'ye yönelik birtakım siyasî emelleri olduğunu belirttiğini hatırlatan Rahşan Ecevit, Kıbrıs Barış Harekatı'nda olduğu gibi Kuzey Irak konusunda da kimseden izin almadan karar verilmesi gerektiğini kaydetti.

Rahşan Ecevit yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi: "Bülent Ecevit'in Kuzey Irak'taki gelişmelerle ilgili olarak 23 Aralık 2004'de gazetelerde yer alan demecinde Kürt siyasî liderlerinin Türkiye'ye yönelik birtakım siyasî emelleri olduğunu belirtmişti. Bülent Ecevit, Kürtlerin Kuzey Irak'ta herkesi kapsayacak güçlü bir parti oluşturma çabasında olduklarını belirttikten sonra şunları söylemişti: "Ona paralel bir Kürt partisinin Türkiye'de gerçekleşmesini düşünüyorlar. Bunu da başarabilirler. Bunu başardıktan sonra diyecekler ki, biz niye iki ayrı toprak olalım. Beraber bir siyasal gelişme sürdürdükten sonra 'Türkiye'den toprak alalım' havasına girecekler. Bu yönde hayaller olduğunu görüyorum. Türkiye, Kuzey Irak'a işgâl amacıyla değil, güvenlik amacıyla olumsuz gelişmeleri önlemek amacıyla mutlaka girmelidir. Yoksa Kuzey Irak Türkiye'ye girecektir."

Bülent Ecevit, haklı olunduğu zaman uluslararası toplumun da daima bunu kabul ettiğine ve yapılanın anlayışla karşılandığına inanırdı. Bu konuda 1974 Barış Harekâtı'nı örnek gösterir ve kimseden izin almadan bunu yaptığımızı ve o dönemde hiçbir önemli tepki almadığımızı söylerdi. Bülent Ecevit'in bu tecrübelerinin bugün de Irak'taki gelişmelerle ilgili olarak kimseden izin almadan kararlar alınması gerektiğini göstermektedir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious