Rahşan Ecevit'e tam destek

  • Giriş : 13.07.2006 / 00:00:00

Gittiği yerlerden hayır cevabı alan Rahşan Ecevit’e, Türkiye Barolar Birliği’nden tam destek geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Türkiye’de istikrar sağlanamadığını ve siyasi hayatta bir dağınıklık yaşandığını kaydeden Ecevit, "Bunun derlenip toplanması için bir çalışma yapılması gerekiyor. Koalisyonun lugat anlamı, güçlerin bir araya gelmesi. Ben, koalisyonların illa da seçimlerden sonra yapılması gerektiğini düşünmüyorum. Seçimlerden önce de yapılabilir. Böylece ortaklıklar büyük güç kazanarak seçime girer ve sonuçta güçlü hükümetler çıkar. Bundan da Türkiye yararlanır" diye konuştu.

Sivil toplum kuruluşlarının da yaptıkları çalışmalarla topluma hizmet ettiklerini kaydeden Ecevit, bundan en fazla yararlanması gerekenlerin ise siyasiler olduğunu dile getirdi. "Siyasiler sizlerin bu çalışmalarınızdan yeterince yararlanamıyorlar" diyen Ecevit, bunun gerçekleşmesi halinde çok daha başarılı olunacağını söyledi.

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Avukat Özdemir Özok ise, Ecevit ailesinin demokrasinin, hukukun, insan haklarının, çağdaş değerlerin üstünlüğünü yaşatmak için mücadele verdiğini belirterek, sözkonusu girişimi çok anlamlı bulduğunu kaydetti.

"YAŞANILAN SÜREÇTE HERKES KENDİ ÖZELLERİNİ BİR KENARA KOYMALI"

Yaşanılan süreçte herkesin kendi özellerini bir kenara koyarak, Türkiye’nin değerlerini ön plana çıkartması gerektiğini dile getiren Özok, şöyle devam etti: "Hem Rahşan Ecevit’in hem de Süleyman Demirel’in, bu denli önemli bir devlet deneyiminden sonra, ülkemizin karşı karşıya bulunduğu kimi ciddi sorunlar nedeniyle insanların aklını başına toplamalarını, daha sağlıklı düşünmelerini, bu ve benzeri güçleri birleştirerek ülkenin önünün açılması gerektiği kanısı ile bunları yaptıklarını düşünüyorum. Bu birtakım insanların bugüne kadar kendinden menkul hareketleri; daha paylaşımcı, daha kollektif, daha konsensus içerisinde bir diyaloğa götürmesi konusundaki hareketin başlangıcıdır."

Rahşan Ecevit’in ziyaretlerinde demokrasi ve siyasal yaşamla ilgili anlamlı mesajlar verdiğini kaydeden Özok, "Ama bu mesajlar alınır alınmaz" dedi. Özok, Ecevit’in kendisi için bir beklenti içinde bulunduğunu da düşünmediğini sözlerine ekledi.

Ziyarete eşlik eden Emrehan Halıcı ise, Türkiye’deki seçim sistemine değinerek, partilerin aldıkları oy oranlarından daha fazla parlamentoda temsil edildiklerini söyledi.

Bunun üzerine tekrar söz alan Özdemir Özok, iktidarın çok cazip geldiğini belirterek, "İktidardaki insanlar bu konu ve sorunları görmezden duymazdan geliyor." ifadesini kullandı. Toplumun her kesiminin parlamentoda kendisini temsil edebileceği bir seçim sisteminin getirilmesi gerektiğini vurgulayan Özok, "Az bir oy ile parlamentoda büyük çoğunluğu elde eden, toplumun büyük çoğunluğu ile ters düşen iktidar herhalde çok sevimli bir şey değil... Şunu da daha önce ifade ettim, antidemokratik bir rejime binlerce yüzbinlerce şimdiki siyasal iktidarı, siyasal yapıyı tercih ederim. Ancak onların yanlışlarını da paylaşmamızı kimse bizde isteyemez" şeklinde konuştu.

Özok, "Bu ziyaret, yargının siyasallaşması tartışmalarını alevlendirir mi?" şeklindeki bir soru üzerine ise, ziyareti kimsenin yanlış anlamaması gerektiğini söyledi. İktidar ile polemiğe girmek istemediğini kaydeden Özok, ziyareti ülke kazanımlarının gündeme getirilmesi olarak algıladığını aktardı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious