Ramallah'ta kaçak yaşayan Türk'ün 9 yıllık saklanma dönemi bitti

Ramallah'ta kaçak yaşayan Türk'ün 9 yıllık saklanma dönemi bitti.14291
  • Giriş : 24.02.2008 / 12:49:00

Batı Şeria'daki Filistin kenti Ramallah'ta yaklaşık 9 yıldır Filistin kimliği olmadan kaçak durumda yaşayan Asuman Rimavi (36) adlı Türk, yakında Filistin kimliğine ve pasaportuna kavuşuyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kontrollerde yakalanıp sınır dışı edilebileceği korkusuyla Ramallah dışına bile çıkamayan 4 çocuk annesi Asuman Rimavi, artık korkusuzca Türkiye'ye de gidip hasret giderebilecek.

Asuman Rimavi, kimlik müjdesini aldığı gün için, "Bugün benim ikinci doğum günüm" dedi.

Türkiye'de eğitim görmüş Filistinli eczacı Ferhan Rimavi ile evli Asuman Rimavi, iki intifadayı da yaşadığı Ramallah'ta, intifada nedeniyle birçokları gibi kimlik başvurularına olumlu yanıt alamamıştı. Ancak Hamas'ın Gazze Şeridi'nde yönetime el koymasından sonra İsrail hükümetinin Filistin Yönetimi Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile Batı Şeria'da Selam Feyyad başkanlığında kurulan hükümete destek verme ve güçlendirme yolundaki uygulamaları doğrultusunda, aile birleştirmelerini sağlamak amacıyla yeni Filistin kimliklerinin dağıtılmasına başlandı. Kimlik verilecek ilk iki grup arasında yer almayan ve büyük hayal kırıklığı yaşayan Asuman Rimavi, geçen hafta sonu açıklanan 5 bin kişilik listede sonunda adını görebildi.

"Ferhan telefon etti ve 'adın listede yer almış' dedi. İçişleri Bakanlığından bir arkadaşı arayıp haber vermiş ona da. İnanamadım. Tekrar tekrar sordum. Elim ayağım birbirine dolaştı. Ağladım. Anlatılır gibi bir şey değil. Yeniden doğmuş gibi oldum. Bugün benim ikinci doğum günüm oldu" diyen Asuman, en son 1999'da Türkiye'ye gittiğini ve Türkiye'de 17 Ağustos depreminin olduğu gece de Filistin'e döndüğünü anlattı.

-ARTIK CEZAM BİTTİ-

Aldığı müjdeyi daha sonra İzmir Çeşme'deki annesi Emine'ye (56) telefonla ileten Asuman Rimavi, "Bütün geceyi uyumadan geçirdim. Ertesi günü, sabah internet sitelerinde de adımı görünce anneme telefon ettim. Her zaman konuştuğumuzda, 'daha cezam bitmedi' diye söylerdim. Bu kez, 'Artık cezam bitti' diye açtım telefonu. 'Havaalanına kırmızı halılar serersin, davul zurna ekipleri de isterim' dedim. Ağlamaya başladı. Önce o da inanamadı, çok sevindi çok. Ana kız karşılıklı ağlaştık" diye konuştu.

Adını listede gören tüm arkadaşlarından tebrik telefonları aldığını anlatan Asuman Rimavi, kimlik kutlamasını da yine Filistinli akrabaları Ömer ve Kerime Rimavi çiftinin evlerinde, "künefe" yiyerek yaptı.

Asuman Rimavi, "Benim hayatım burada. Eşim burada, arkadaşlarım burada. Ama Türkiye vatanım ve gidip gelme özgürlüğümün olması lazım. Bu öyle bir duygu ki yıllarca cezaevlerinde kalanlar, çıktıklarında ne hissederlerse ben de bugün onları hissediyorum. Cezaevinden çıkmış gibiyim" diye konuştu.

Asuman'ın eşi Ferhan Rimavi (46) de sorunun Filistin'den değil, Filistin'in İsrail işgali altında bulunmasından kaynaklandığını anlattı ve "Filistin bağımsız bir ülke olsa eşim yanı sıra binlerce insanın böyle bir durumu olmazdı, oturma izni de olurdu, kimliği de. Ne yazık ki Filistin bağımsız bir ülke değil ve tüm sorunlar, işgal altında olmamızdan kaynaklanıyor" dedi.

-HAZİRANDA ANNE VE TÜRKİYE HASRETİNİ GİDERECEK-

Asuman ve eşi Ferhan, Filistin İçişleri Bakanlığına teslim edilecek belgeleri hazırlıyorlar. Belgeler, İsrail ve Filistin tarafıyla ortaklaşa kontrol edildikten sonra Asuman'ın kimliği ve yeni pasaportunun da birkaç hafta içinde elinde olması bekleniyor.

Asuman Rimavi, okulların kapanmasının ardından çocuklarıyla birlikte haziran ayı sonuna doğru soluğu Türkiye'de alacak. Asuman Rimavi, "Annemin kokusunu özledim. Türkiye'nin kokusunu özledim. Allah kısmet ederse iki özlemimi de gidereceğim" dedi.

Asuman'ın eşinin ve çocuklarının Filistin kimlikleri var ve onlar Türkiye'ye veya istedikleri bir başka yere gidip gelme imkanına sahip. Filistinliler, yurt dışına girip çıkarken İsrail-Ürdün sınırındaki Allenby kapısını kullanıyor.

İsrail'in aile birleştirmeleri kapsamında yeni kimlik verilmesine izin verdiği kişilerden bir kısmını, ülkeye davetiye yoluyla veya vize alarak ziyaretçi yoluyla girmiş ancak daha sonra kimliklerin verilmesinin durdurulması nedeniyle Batı Şeria ve Gazze'de kaçak durumda yaşayan kişiler oluşturuyor.

İsrail'in 1967'de Filistin'i işgali sonrasında, Filistinliler, aile bireylerinin kimliği için İsrail makamlarından izin alıyorlardı. Ancak özellikle 2000 yılı intifadasından sonra, İsrail kimlik verilmesine onayları durdurdu. Böylece, Batı Şeria ve Gazze'de yaklaşık 55 bin kişi kaçak durumda kaldı.

Kimlik sahibi olmayanlar, güvenlik nedeniyle bulundukları yerlerden ayrılamıyor, Batı Şeria'da bir başka kentten diğerine de gidemiyor. Yakalandıklarında ise sınır dışı edilme tehlikesi bulunuyor ve bir daha Filistin topraklarına giremiyorlar.

Yaklaşık 55 bin kişiyi bulan kimliksizlerin çoğunluğunu, Ürdün'den gelen Filistinliler oluşturuyor. Aralarında Filistinlilerin evlilik yaptığı diğer ülke vatandaşları ve Asuman gibi bazı Türkler de yer alıyor.

İsrail, bundan önce iki kez birkaç bin kişinin daha kimliklerinin verilmesine onay vermişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious