Ramazan bereketi

  • Giriş : 22.09.2006 / 00:00:00

Ramazan ayının gelmesi ile birlikte gıda piyasası canlanmaya başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Baykur Gıda Genel Müdürü Oğuz Kaan Ekici, Ramazan ayının piyasaları canlandırdığını ve bu canlanmanın Ramazan sonuna kadar devam etmesini beklediklerini söyledi.

Ekici, Türkiye'de olduğu gibi İslam ülkelerinde de gıda sektörü önemli bir canlanma yaşadığını söyledi. İhracatta son dönemde çok yüksek artışlar sağladıklarını söyleyen Ekici, Ramazan ayının bereketini gıda piyasasının yaşadığını söyledi. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2005 verilerine göre Gayri Safi Yurtiçi Hasıla da (GSYH) Ramazan ayının dahil olduğu 3. dönemde artış meydana geldiğini belirten Ekici, istihdam oranının bu dönemlerde yüzde 65'lerden yüzde 74'lere çıktığını, gıda tüketiminin de GSYH'daki payının da yüzde 30'lardan yüzde 34'lere sıçradığını söyledi.

Ekici, "Ramazan döneminin dışında gıda sektörüne genel olarak baktığımızda yıl ortalamasında yaklaşık yüzde 50 atıl kapasite söz konusudur. İç piyasada yıl içerisinde tüketim oranı belirlidir ancak nüfus artışına veya tüketim alışkanlığının değişimine göre çok az oranlarda artış gösterebilmektedir. Ülke ekonomisi içinde çok önemli olan bu atıl kapasitenin kullanılmasının en önemli yolu ihracat oranlarının artırılmasıdır. Son yıllarda artan genel ihracatımız içinde gıda sektörü de payını almıştır. Ancak artan ihracat rakamlarına rağmen firma bazında değil de ülke olarak düşündüğümüzde hala atıl yatan ciddi anlamda bir kapasitemiz bulunmaktadır" dedi.

ADRESE TESLİM KUMANYA DÖNEMİ BAŞLADI

Kumanya sektöründe rekabetin artması ile birlikte kalitesiz ve tarihi geçmiş ürünlerin pazara girdiği yönünde uyarıda bulunan Ekici, son yıllarda Ramazan dönemlerindeki kumanya satış hacmi küçümsenmeyecek bir orana ulaştığını ve kendi çapında bir sektör haline geldiğini söyledi.

Baykur Gıda olarak kendilerinin iki çeşit kumanya paketi hazırladıklarını ve kumanyadaki amaçlarının üretimi yapmış oldukları ve kumanyada çoğunluğunu oluşturan ürünlerde maliyet fiyatlarını koyarak ve kar marjlarını minimize ederek, ürünleri tüketici ile buluşmasını sağlamanın yanında, bu dönemde hem hayır ve yardım yapan kurumlara destek sağlamak hem de bu desteğin tüketiciye ulaşmasını sağlamak olduğunu söyledi. Türkiye genelindeki yaygın satış pazarlama ağıyla Türkiye genelinde adrese teslim uygun fiyata kumanya dağıtımını gerçekleştirebildiklerini söyleyen Ekici, bu uygulama ile pazardaki payların yükselttiklerini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious