Ramazan boyunca her gün 50 tutuklu serbest kalacak

  • Giriş : 31.08.2007 / 16:01:00

Irak'ta ABD'nin denetimindeki cezaevlerinden Ramazan boyunca her gün 50 tutuklu serbest bırakılacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Irak'ın Sünni Devlet Başkanı Yardımcısı Tarık El Haşimi'nin insan hakları danışmanı Ömer El Cuburi, ABD ile yapılan bir anlaşma çerçevesinde, Ramazan süresince her gün 50 kişinin serbest bırakılacağını belirtti.

Amerikan ordusu, Irak'ta kendi denetimindeki cezaevlerinde 23 bin Iraklının tutulduğunu kaydediyor.

Irak'taki Amerikan ordusu, Haşemi ile "özel Ramazan tahliyesi" konusunda anlaşma yaptığını açıklamıştı.

Anlaşmanın, Haşemi'nin pazar günü Şii ve Kürt liderleriyle, gözaltındakilerin serbest bırakılmasıyla ilgili olarak yaptığı anlaşmadan farklı olduğu bildirildi.

Mehdi Ordusu'ndan 6 ay saldırı yok

Bu arada, Irak hükümeti, radikal Şii lideri Mukteda El Sadr yandaşlarının faaliyetlerini dondurma kararından memnuniyet duyduğunu açıkladı ve diğer silahlı gruplardan da bu kararı takip etmelerini istedi.

Irak Başbakanı Nuri El Maliki'nin makamından yapılan yazılı açıklamada, "Mehdi Ordusu milislerinin saldırılarını 6 ay boyunca durdurma kararı almasından memnuniyet duyulduğu" belirtildi.

Açıklamada, Sadr grubunun bu hareketinin, diğer militanların da faaliyetlerini askıya almaları için "iyi bir şans" sunduğu ifade edildi.

Kerbela'da geçen hafta çıkan ve 52 kişinin hayatına mal olan çatışmalardan sonra Sadr, milislerine faaliyetlerini dondurmaları talimatını vermişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious