Ramazan'da hastanelik olmayın!

Ramazan'da hastanelik olmayın!.22333
  • Giriş : 25.06.2017 / 07:01:00

Uzmanlar, 30 gün oruç tutan insanların yemeklere bir anda yüklenmemesini tavsiye ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ramazan Bayramı başladı. Uzmanlar, Bayram günlerinde yemeğe ve özellikle tatlıya yüklenilmemesi gerektiğini belirtiyor.

Ramazan ayı boyunca, yemek saatlerimiz, yemek tercihlerimiz, yemek çeşitlerindeki ve porsiyonlardaki artış gibi beslenmemizde birçok değişiklik yaşandı. Sabri Ülker Vakfı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Halit Tanju Besler, Ramazan Bayramı ve sonrasında yemek düzeni ile ilgili dikkat edilmesi gereken noktalarla ilgili bilgiler verdi.

On bir ayın sultanı Ramazan’ı geride bıraktık. Orucun sona ermesi ve Ramazan Bayramı ile birlikte yeme alışkanlıklarımız tekrar değişiyor. Peki, dengeyi yeniden kurabilmek için Ramazan Bayramı süresince nasıl beslenmeliyiz?

İşte, Sabri Ülker Vakfı Bilim Kurulu Üyesi ve Doğu Akdeniz Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Halit Tanju Besler’in önerileri...

Bayramda nasıl beslenmeliyiz?

Bayramda sıcak aile buluşmalarının verdiği heyecanla besin tüketimi artabiliyor. Zengin bayram kahvaltısında, tükettiğiniz porsiyonlara dikkat edebilir, kızartma ve tuz içeriği yüksek besinlerden kaçınabilirsiniz. Yumurta, peynir, süt gibi protein kaynaklarının yanında tam tahıllı ekmeğe, söğüş ve tuzsuz sebzelere, küçük miktarlarda poğaça ve böreklere de yer verebilirsiniz.

Akraba ziyaretlerinde porsiyona dikkat edin

Adı üzerinde şeker bayramı! Çikolata ve şekerler k-selere kondu, baklavalar hazırlandı. Size de, bu çikolata ve bayram şekerlerini tüketmek düşse de ne kadar tüketmeniz gerektiğini yapacağınız diğer ziyaretleri düşünerek kontrol edebilirsiniz. Baklavanızı da paylaşarak veya birer dilim olacak şekilde tüketerek porsiyon kontrolünü sağlayabilirsiniz.

Su tüketmeyi ihmal etmeyin

Bayram ziyaretlerinde, bayram kahvesi ve çay çokça tüketilmektedir. Çay ve kahve tüketimi beraberinde vücuttan su atımını da neden olduğundan, bayram süresince günde 1.5-2 su tüketmeye özen gösteriniz. Toplam sıvı miktarı günlük ortalama 3 litreyi bulması gerekmektedir.

Metabolizmanızı hızlandırın

Ramazan boyunca uzun saatler açlık ve hareketlerin azalması, sporun bırakılması ile oluşan metabolizma hızındaki azalmayı bayram ve sonrasında artırın. Hafif tempolu yürüyüşler ile metabolizma hızınızı artırabilirsiniz. Bayram ziyaretlerine gelip giderken yapacağınız yürüyüşler ve asansör yerine merdiven kullanımı ile aktivitenizi ve enerji harcamanızı arttırabilir, ziyaretler sırasında tükettiğiniz ikramlardan aldığınız enerjiyi harcamanıza yardımcı olabilir

İkramlara hayır  demesini bilin

Özellikle kalp ve şeker hastaları, tansiyonu ve mide rahatsızlıkları olan kişiler yeme içmelerine çok daha dikkat etmeli. Yapılan ikramlara hayır demesini bilmeli, hatta şeker hastaları ara öğünlerini yanlarına almalıdırlar.

Bayram sofralarına  ilişkin tüyolar

Bayram kahvaltılarında olduğu gibi özenle hazırlanmış bayram sofralarında yer alan çok çeşitli yiyecekler de fazla tüketime yol açabilir. Az bir çorba ile yemeğe başlayarak, hafif bir ara sıcak ve ana yemekle devam ederek, tuzlu ve kızartılmış yiyeceklerden kaçınabilirsiniz.

Ramazan bayramının yaz aylarına denk gelmesi nedeniyle, akşam yemeğinde meyve tatlıları veya dondurma tercih edebilirsiniz. Bayram sofrasında farklı besin gruplarından hazırlanan yemekleri tüketerek enerji alımınızı da dengeleyebilirsiniz.  

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*