Ramazan davulculuğu tarihe karışıyor

  • Giriş : 21.09.2006 / 00:00:00

Trabzon merkezde 22 mahalle muhtarı, Ramazan ayında mahallelerinde davulcu görevlendirilmesini istemediklerini belirterek yetkililere başvurdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Hafta sonu Ramazana ayına girilmesiyle birlikte pazar gecesi ilk kez sahura kalkılacak. Trabzon'daki mahalle muhtarları da vatandaşlardan gelen talep doğrultusunda Ramazan ayı içerisinde davulcu istemiyor. 39 mahalle muhtarının 22'si başta valilik olmak üzerine, belediye ve emniyete müracaatta bulunarak, Ramazan ayında mahallelerinde davulcu istemediklerini resmi olarak dile getirdiler.

Mahallesinde davulcu istemeyenlerden biri olan Çömlekçi Mahallesi Muhtarı Refik Günaydın, davulcu istememelerinin nedenini vatandaşların isteğine bağladı. Davulcuların Ramazan ayına has bir özellikte olmadığının altını çizen Refik Günaydın, "Eskiden davulcular mahallelerde dolaşırken, söyledikleri manilerle insanları rahatlatır ve huzur verirdi. Fakat şimdiki davulcularda bu özellikleri görmek mümkün değil. Böyle olunca da insanlarımız bu durumdan rahatsız oluyor. Bu durumdan rahatsız olan vatandaşlar bizlere müracaat ederek, davulcu istemediklerini söylediler. Bizler de onlardan gelen talepleri doğrultusunda ilgili kurumlara baş vurarak, davulcu istemediğimizi belirttik." diye konuştu.

Günaydın, vatandaşların davulcu istememelerinin en büyük nedenini ise şöyle ifade etti: "Mahallelerimiz çok büyük. Davulcular mahallenin tümünü dolaşmak için saat 3'te ya da 4'te sokağa çıkması yerine saat 1'de davul çalmaya başlıyor. Tabiî ki bu durum vatandaşlarımızı oldukça rahatsız ediyor."

Aydınlıkevler Mahallesi Muhtarı Faik Kuvvet, 1 Nolu Beşirli Mahallesi Muhtarı Muhhittin Eyüboğlu, 2 Nolu Beşirli Mahallesi Muhtarı Hayri Berber, Bahçecik Mahallesi Muhtarı Ali Bal, Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı Osman Akpınar, Çarşı Mahallesi Muhtarı Sami Sancak, Çömlekçi Mahallesi Muhtarı Refik Günaydın, Esentepe Mahallesi Muhtarı Metin Yeşilaraz, Fatih Mahallesi Muhtarı Zeki Batar, Gazipaşa Mahallesi Muhtarı Naci Turhan, Gülbaharhatun Mahallesi Muhtarı Haydar Kalkışım, İnönü Mahallesi Muhtarı Salih Yılmaz, Kalkınma Mahallesi Muhtarı Osman Uzunalioğlu, Kemerkaya Mahallesi Muhtarı Ali Aydın, Kurtuluş Mahallesi Muhtarı Celal Alış, Ortahisar Mahallesi Muhtarı Kürtağa Aydın, Pazarkapı Mahallesi Muhtarı Nuri Kolcu, Yenimahalle Mahallesi Muhtarı Orhan Batur, Yeşiltepe Mahallesi Muhtarı Cemil Kara, Zafer Mahallesi Muhtarı Temel Örseloğlu, Konaklar Mahallesi Muhtarı Abdullah Peker ve Kaymaklı Mahallesi Muhtarı Kaptan Aydemir imzalı açıklamada şu ifadeler kullanıldı: "Mahalle sakinlerinin muhtarlıklara yapmış oldukları müracaatlarda ramazan davulcularının mahallelerinde görevlendirilmemesini istemektedirler. Biz mahalle muhtarları olarak halkın isteğini gerekli mercilere bildirdik. Ramazanda davulcu görevlendirilmemelerini saygılarımızla arz ederiz."

Trabzon Belediye Başkan Yardımcısı Gürsel Gençsoy, muhtarların mahallelerinde davulcu istemedikleri yönündeki taleplerinin kendilerine geldiğini söyledi. Muhtarların taleplerini değerlendirip kendilerinin de emniyete konuyu ilettiklerini dile getiren Gençsoy, "Asayişle igili konu emniyetle alakalı olduğu için bu konudaki son kararı emniyet verecek. Emniyet muhtarların talebini değerlendirip, davulcuların olmamasını isterse, bahse konu mahellelerde bu Ramazan davulcu olmayacak." ifadelerini kullandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious