Ramazan fırsatçılar!

  • Giriş : 23.09.2006 / 00:00:00

Ramazan ayının gelmesiyle zamlarda bir bir kendini göstermeye başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Ekmek 30'dan 35 kuruşa çıkarken ete yüzde 10 zam yapıldı. Ramazanda en fazla artış yumurtada yaşanıyor. Tanesi, bir anda 15 kuruştan 25 kuruşa fırlayan yumurtadaki fiyat artışının Ramazan boyunca devam edeceği belirtiliyor. Artışların Ramazan öncesine rastlaması dikkat çekerken esnaf temsilcileri zamlara artan maliyetleri gerekçe gösteriyor. Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) ise, vatandaşları Ramazan fırsatçılarına karşı uyarıyor.

Ramazan sofralarının vazgeçilmez tatlarına ardı ardına zam yapılması akıllarda soru işaret oluşturuyor. TÜKODER Antalya Şubesi Başkanı Abdullah Özçulcu, Ramazan'da en fazla tüketilen gıdalar üzerinde fırsatçılık yapıldığını ileri sürüyor. Geleneksel olarak tüketilen gıda maddelerinde gereksiz yere artışların olduğuna dikkat çeken Özçulcu, "Ramazan ayında vurgun söz konusu oluyor. Örneğin Ramazan'da çok tüketilen pidede büyük vurgun yapılıyor. Aynı gram ekmeğin iki katına pide satılıyor." şeklinde konuşuyor.

Ekmeğe son bir yılda iki defa zam yapıldığı dile getiren Özçulcu, tepkisini şöyle ortaya koyuyor: "Enflasyonun yüzde 10 olduğu bir ortamda ekmeğe yüzde 40 zam yapılıyor. Kaldı ki, şu anda ekmek fırınları genellikle akaryakıt, elektrik ve fueloille çalışıyor. Elektrik, su, akaryakıt ve işçi ücretlerine hiçbir artış yok. Hatta akaryakıtta son iki ayda ciddi indirime gidildi. Bütün bunlara rağmen temel gıda maddelerine zam yapılması, Ramazan fırsatçılığından başka bir şey değildir."

Esnaf temsilcileri ise, zamlara girdi maliyetlerinin artmasını gerekçe gösteriyor. Antalya Fırıncılar Odası Başkanı Musa Kazım Buhurcu, ekmeğin girdi fiyatlarının sürekli arttığını söylüyor. Maya ve un fiyatlarında ciddi artışların yaşandığını ifade eden Buhurcu, "Ekmek fiyatını daha önce artırmayı planlamıştık. Eylül'ün 7'sinde zam kararı almıştık. Ramazan pidesiyle beraber uygulayalım diye 10 gün bekledik. Zammın Ramazan öncesi ve sonrası olmaz." diyor.

Daha önce ekmeği 30 kuruştan 25 kuruşa indirdiklerini hatırlatan Buhurcu, "Girdilerimizdeki artışlardan dolayı 2006 nisan ayında ekmeği tekrar 30 kuruşa yükselttik. Geçmişte iade ettiğimiz zamı geri aldık. Şimdi de girdi fiyatlarımızın artmasından dolayı zam yapmak zorunda kaldık." diye konuşuyor.

Kasaplar Odası Başkanı Osman Yardımcı ise, bir yıldır et fiyatlarında artış yaşanmadığını, Ramazan öncesi yüzde 10'luk zammın normal olduğunu söylüyor. Şu anki artışın da, suni olduğunu savunan Yardımcı şöyle konuşuyor: "Yem fiyatlarında çok büyük artışlar oldu. Çuvalı 8'den 24 YTL'ye çıktı. Ete yapılan 1 YTL'lik zam normal. Bu suni bir artış, Ramazan içinde düşebilir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious