Ramazan geldi, okullar açıldı zamcılara gün doğdu!

  • Giriş : 04.10.2007 / 08:18:00

Okulların açılması ile eğitim ve Ramazan’a bağlı gıda harcamaları nedeniyle tüketici enflasyonu, eylül ayında %1.03 arttı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), eylül ayına ilişkin enflasyon verilerini dün açıkladı. Eylül ayında, aylık bazda tüketici fiyatları endeksi (TÜFE) yüzde 1.03 artarken, yıllık bazda yüzde 7.12’ye geriledi. İlk 9 aylık TÜ- FE ise yüzde 4.19 oldu. Üretici fiyatları endeksi (ÜFE) de, aylık bazda yüzde 1.02 artarken, yıllık bazda yüzde 5.02’ye, ilk 9 ayda da yüzde 4.98’e yükseldi.

MEKTUP YAZILMAYACAK

TÜFE, eylül itibariyle yıllık bazda yüzde 7.12’ye gerilediği için enflasyon hedeflemesi kapsamında Merkez Bankası’nın Hükümet’e ve IMF’ye mektup yazmasına da gerek kalmadı. Eğer TÜFE eylül hedefiyle ilgili ‘belirsizlik aralığı üst sınırı’ olan yüzde 7.3’ü geçseydi, bu artışın nedenleri ve önlem önerileriyle ilgili mektup yazılacaktı. Ayrıca, enflasyonun eylül ayında tekrar düşüş yönüne dönmesi de, halen yüzde 4 olan yıl sonu hedefine daha yakın bir seyir izleneceği konusunda beklentileri artırdı.

DOMATES ŞAMPİYON

TÜFE’nin aylık artışında en çok gıda, eğitim ve giyim fiyatları etkili oldu. Okulların açılması nedeniyle eğitim ve Ramazan’a bağlı gıda fiyatları artışları, fırsatçıların eskisi kadar olmasa da, alışkanlarını sürdürdüğünü gösteriyor. Ana harcama grupları açısında fiyatlar gıdada yüzde 2.29, giyimde yüzde 1.62 ve eğitimde yüzde 2.28 arttı. Ancak, ev eşyasındaki yüzde 1.24, haberleşmedeki yüzde 0.5’lik azalışlar, TÜFE’nin daha yüksek çıkmasını önledi. Eylül ayında, mal ve hizmet bazında ise fiyatı en çok artan ürün yüzde 22.2 ile domates olurken, onu yüzde 20.9 ile salatalık, yüzde 19.9 ile patlıcan takip etti. En çok fiyatı düşen hizmet kalemi ise yüzde 24.3 ile yurtiçi tatil turları oldu. Düşüşte yüzde 15.1 ile taze fasulye ikinci, yüzde 13.7 ile oturma odası takımı üçüncü oldu. Eylül ayında, TÜFE’nin en çok arttığı il grubu yüzde 1.76 ile Ağrı- Ardahan- Kars- Iğdır olurken, en çok düştüğü il grubu yüzde 0.05 ile Kırıkkale- Aksaray- Niğde- Nevşehir- Kırşehir oldu. Bu arada, fiyatlar; İstanbul’da yüzde 1.41, Ankara’da yüzde 0.85 ve İzmir’de yüzde 0.59 arttı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious