Ramazan geldi hoş geldi

Ramazan geldi hoş geldi.14060
  • Giriş : 23.09.2006 / 00:00:00

İslam aleminin kutsal ayı Ramazan, bu akşam kılınacak ilk teravih namazı ile başlayacak ve gece yarısından sonra da sahura kalkılacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

DİYANET ÇALIŞTI

Diyanet İşleri Başkanlığı'nca, Ramazan dolayısıyla çeşitli hazırlıklar yapıldı. Buna göre, Ramazan ayında çalışanların teravih namazına yetişebilmeleri için, bölgelerdeki mevsim koşulları göz önüne alınarak namaz saatlerinde yeniden düzenleme yapılacak. Sabah ve akşam ezanları, Diyanet Takvimi'nde gösterilen imsak ve iftar vakitlerinde, her camide aynı anda okunacak. Ezanlar okunurken, camilerdeki ses cihazları gereğinden fazla açılmayacak, mikrofon ve hoparlörler kulağa hoş gelecek şekilde ayarlanacak. İmamlar, teravih namazını kıldırırken ''süratten'' kaçınacaklar ve teravih namazını, namaz sureleri ile kıldırmaya özen gösterecekler. Ramazan ayı dolayısıyla din adamları, görevlerinin başında bulunacaklar. Zaruri haller dışında hiçbir cami görevlisine izin verilmeyecek. Müftüler, vaiz ve diğer görevliler, bulundukları yerlerdeki hastane, hapishane, çocuk ıslahevi ve çocuk yuvası gibi yerleri ziyaret edecekler, ihtiyaç sahibi, öksüz, yetim, hasta, yaşlı ve fakir kimselerle ilgilenecekler.

EN ERKEN IĞDIR’DA

Orucu, en erken Iğdırlılar, en geç de Çanakkaleliler açacak. Bazı illerin iftar saatleri şöyle: nİlk oruç, Ankara'da 18.53'te, İstanbul'da 19.09'da, İzmir'de 19.16'da, Çanakkale'de 19.19'da, Iğdır'da da 18.08'de açılacak. nİlk gün İstanbul'da 14 saat, İzmir'de 13 saat 46 dakika, Ankara, Iğdır ve Çanakkale'de 13 saat 48 dakika oruç tutulacak. Son gün ise Ankara ve Iğdır'da 12 saat 35 dakika, İstanbul ve Çanakkale'de 12 saat 34 dakika, İzmir'de ise 12 saat 37 dakika oruç tutulacak. BAYRAM 23 EKİM’DE Öte yandan Hz. Ali'nin şehit edilişinin 1345. yıl dönümü olan 14 Ekim Cumartesi günü merkez camilerde mevlit okunacak ve imkanlar dahilinde iftar programları düzenlenecek. Kadir Gecesi, 19 Ekim Perşembe gecesi kutlanacak. 22 Ekim günü son oruç tutulacak ve 23 Ekimde Bayram başlayacak.
Sıhhatinizi kaybetmeyin İdeal iftar mönüsü İdeal sahur mönüsü Uzmanlara göre Ramazan ayında iftar ve sahurda mideyi birden bire çok fazla yemekle doldurmak ve gereğinden fazla su içmek mideyi rahatsız edebileceği gibi, bazı sağlık sorunlarını da beraberinde getirebiliyor. Denizli Devlet Hastanesi Diyetisyeni Mustafa Yıldız, Ramazan ayında sindirim sisteminin rahatlaması, kişinin kendisini daha sağlıklı hissetmesi gerektiğini, ancak birçok insanın kilo ve sindirim sistemiyle ilgili şikayetlerde bulunduğunu söyledi. İftar sofralarının günümüzde çok abartılı hazırlandığını ifade eden Yıldız, ''Özellikle davetlerde, ardı arkası kesilmeyen ikramlar karşısında karaciğerimiz, kalbimiz, sindirim sistemimiz ne yapacağını şaşırmaktadır'' dedi. Yıldız, bu sebeplerden ötürü Ramazan'ın ''sıhhat kaybetme ayına'' dönüştüğünü belirtti. n İftar çorbayla açılmalı, 10 dakika sonra yemeğe geçilmeli. Yemekler hazırlanırken kızartılmamalı ve kavrulmamalı. İftarda mutlaka bir sebze yemeği ve salata olmalı. Hafif bir doygunluk hissedildiğinde sofradan kalkılmalı. Tatlı olarak süt tatlıları tercih edilmeli. Kansızlığı önlemek için çay yemekten en az 45 dakika sonra içilmeli. Yemekten sonra çok ağır ikramlar hazırlanmamalı ve sadece bir meyve tabağı sunulmalı. Yemeklerle gazlı içecekler tüketilmemeli. İftarı 1-2 hurma veya zeytin, 1 kase çorba, 1 ince dilim ekmekle açın. 10 dakika sonra 1 tavuk but (fırında veya haşlama olarak pişirilmiş), 1 tabak etli veya zeytinyağlı sebze yemeği, 1 tabak mevsim salatası, 1 kase yoğurt veya cacık, 8 yemek kaşığı pilav veya makarna, 2 ince dilim ekmek ve sütlaç türü sütlü tatlılar yenilebilir. n 2 bardak açık çay, 1 kase çorba, 2 kibrit kutusu kadar tuzsuz peynir, 1 haşlanmış yumurta, 2 tatlı kaşığı bal, pekmez veya tahinli pekmez, domates, salatalık ve 2-3 dilim ekmek tüketilebilirsiniz.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious