Ramazan hoşgörünün yükseldiği bir aydır

  • Giriş : 13.09.2007 / 09:08:00

Türk Pop Müziği’nin duayeni Kayahan, Ramazan ayı ile ilgili Türk halkına şu mesajı verdi: “Değerlerimizi kaybetmeyelim. Tüm aile iftarda bir araya gelmeli. Bu kutsal ay huzurla geçmeli”

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Ramazan ayında oruç tutmak, Müslümanlığın adeti ve şartıdır. Ramazan eskiler tarafından yemek sofraları ve eğlence ile de çeşitlendirilip insanların keyif ve zevk aldığı bir hale dönüştürülmüştür. Şimdi ise bundan eser kalmadı tabii. Şimdikiler için ise aç kalma derdidir Ramazan. Türkiye her şeyde olduğu gibi bunda da bazı değerlerini kaybetmiştir. Ramazan hoşgörünün yükseldiği bir aydır ama artık Ramazan ayında bile her yerde çok sinirli insanlar görüyoruz. Her şeyde olduğu gibi bunda da geri dönüş olmasını istiyorum. Ama bu nasıl olur hiç bilmiyorum.

Ramazan ayını nasıl geçirirsiniz, çalışmalarınızı sürdürür müsünüz? İşlerinize ara mı verirsiniz? Ya da özel olarak yaptığınız bir şey var mı?

İşlerime devam ederim ama bu ibadetimi yapmayacağım anlamına gelmiyor. Herkesin yaptığı gibi bende bir ev bakıyorum. Ve biz hep birlikte mutlu olarak bir şeyler yapmaya çalışıyoruz.

İLAÇ ALDIĞIM İÇİN ORUÇ TUTAMIYORUM

Her yıl düzenli olarak oruç tutar mısınız? Kaç yıldır tutuyorsunuz?


Şu anda oruç tutamıyorum. Çünkü ben 1990 yılında bir rahatsızlık geçirdim ve rahatsızlık sebebiyle de ilaçlar almaya başladım. İlaçlarımı düzenli olarak almam gerektiği için de bu eksikliğimi başka şekillerde gidermeye çalışıyorum.

Oruç tutamadığınız zamanları, nasıl telafi ediyorsunuz?

Çalışanlarıma yiyecek alıyorum. Yiyecek alamadığım zamanlarda ise belirli bir ücret veriyorum. Sonuçta ben yapamadığım için onların Ramazan ayını iyi geçirmelerini istiyorum. Ama keşke ben de sağlıklı olsaydım da tutsaydım orucumu.

Orucun insan sağlığına katkıları konusunda bir bilginiz var mı?

Oruç hem manevi açıdan insana bir huzur bir rahatlık sağlamasının yanı sıra, doktorların da söylediği gibi sağlığa çok büyük faydası olan ve yapılması da ayrıca sevap olan bir ibadet.

Sahura kalkar mısınız?

Artık biz kalkmıyoruz. Biraz evvel de bahsettiğim gibi rahatsızlığım yüzünden kalkamıyoruz. Ayrıca çoğu insan da artık sahura kalkmıyor.

Ramazan ile birlikte çarşı pazarda fiyatların yükselmesi konusunda ne düşünüyorsunuz? Ramazan fırsatçıları bulunduğuna inanıyor musunuz?

Bu eskiden de böyleydi, hâlâ da böyle. Bunun şimdiki zamanla ya da satıcılarla bir ilgisi yok. Ben küçükken de giderdik alışverişe, bir bakardık ki hemen fiyatlar yükselmiş. Bu benim hiç tasvip etmediğim bir şey. Ama işte bazı insanlar da herhalde böyle zamanları bekliyorlar.

Ramazan ayında evde yemekleri kim yapar?

Tabiiki eşim yapıyor. Biz de içeride kızımla birlikte sofranın hazırlanmasını bekliyoruz. Kızım da annesine yardım ediyor sofranın hazırlanmasında. Çok isterdim ki kızım da görsün o bizim yaşadığımız, o eğlencelerine doyum olmayan eski Ramazanları.

Ailenizle birlikte iftar sofrasına oturmak sizde hangi duyguları oluşturuyor, anlatır mısınız?

Bu beni çok mutlu kılıyor. Tıpkı bizim o eski günlerde yaptıklarımız gibi olmasını istiyordum her zaman. Şimdi eşim ve kızımla birlikte biz de yemekler, börekler yapıp o eski zamanlardakine benzer Ramazan sofraları kuruyoruz. Her zaman olmasa bile ara ara yapmaya çalışıyoruz. Ailemle birlikte olduğum vakitler, benim yaşamdan en çok keyif aldığım zamanlardır. Bir de böylesine manevi bir günün sofrasında oturmak bana çok büyük huzur veriyor.

DEDEMLE TERAVİHE GİDERDİK

Ramazan davulcularıyla aranız nasıl, mahallenizde Ramazan davulcusu var mı? Bayramda bahşiş veriyor musunuz?


Biz özel sitede oturduğumuz için burada ne davulcu var ne de başka bir şey. Ama bence Ramazan davulcularının yavaş yavaş ortadan kalkması kaçınılmaz bir gerçek. Çünkü bu zamana kadar davulcu vardı hep. Her şeyi değiştirdiler zaten onu da değiştiriyorlar.

Teravih namazı için camiye gider misiniz?

Ben küçükken dedemle birlikte sürekli giderdik. Ancak yaşadığım sağlık problemleri teravih namazı kılmama da engel oluyor. Yoksa çok içimden gelen bir şeydir. Yapalım iftarımızı, sonrasında ben çıkıp camiye gideyim. Ama hayatta her şey insanların istediği gibi olmuyor. Allah sağlığımızı bozmasın. Herkese, tüm ulusumuza ve İslam alemine hayırlı Ramazanlar diliyorum.

ÇOCUKLUĞUMDA YARIM GÜN ORUÇ TUTARDIM

Hiç unutmam, çocukluğumda büyük babamla teravih namazlarına giderdim. İlk oturduğumuz ev de camiye çok yakındı diye. Namazın sonrasında hep birlikte Salacak Aile Çay Bahçesi'ne giderdik. Orada oturup eğlenir, muhabbettler eder, akşamın geç saatine kadar orada kalırdık. Büyükler çay kahve içer sohbet eder, biz çocuklar oyunlar oynardık. Çok iyi hatırlıyorum, sahurlarda, börekler yapılır, çörekler açılırdı. Annem bizi iftara kadar tok tutsun, acıkmayalım diye özel yemekler yapardı. Yağlı yemekler, hamur işleri yerdik hep. Biz çocuklar o zamanlar yarım gün oruç tutardık. Oruç tutmaya 6 yaşında başladım. Geceleri büyüklerle birlikte sahura kalkıyor, yemek yiyorduk ama açlığa fazla dayanamıyorduk. Onun için öğlen olunca bize, 'Haydi artık size top patladı. Siz orucunuzu açabilirsiniz' derlerdi. Bazen de oruçluyken dayanamayıp öğlen olmadan bilerek yerdik. Sonra da, 'Aaa biz unuttuk' derdik. O kadar güzel günlerdi ki, geriye dönüp o günlere hasretle bakıyorum.

KAYAHAN’IN İFTAR MENÜSÜ

Kaşarlı domates çorbası

Fırında köfte

Patates püresi

Tel şehriyeli pirinç pilavı

Lokma tatlısı

İncir

Çoban salatası

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious