Ramazan için dizilere çekidüzen

Ramazan için dizilere çekidüzen .14732
  • Giriş : 11.09.2007 / 09:43:00

On bir ayın sultanına kavuşmaya saatler kaldı. Yarın akşam ilk teravih kılınacak, gece sahura kalkılacak. Ramazan'ın gelmesiyle toplumu saran heyecan, dizi setlerine de yansıdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Çoğu zaman halkın değerlerini yansıtmamakla suçlanan diziler, Ramazan'da yayınlanacak bölümlerinde iftar ve sahura yer veriyor. Bazı yapımcılar, önceden çekilen içkili sahneleri yayından çıkardı. Show TV'de yayınlanan 'Fikrimin İnce Gülü' dizisinde, Ramazan'a denk gelen içkili sahneler yeniden çekiliyor. Ekibi uyararak bazı bölümlerin çöpe atılmasını sağlayan Kenan Işık, "Bizim için zor oluyor; ama buna değer." diyor. Yapımcı Fatih Aksoy ise, "Müslüman bir ülkede 'bizim diziye Ramazan gelmedi' diyemezsiniz." ifadesini kullanıyor.

İlk bölümleri Ramazan'a göre yeniden çekilen Fikrimin İnce Gülü dizisinin başrol oyuncuları Kenan Işık ve Aydan Şener, Bartın-Amasra arasında adeta mekik dokuyor. Belediye başkanını oynayan Işık, dizinin çekilen bazı bölümlerinin Ramazan için iptal edilmesini yerinde buluyor. Hatta bu konuda yapımcıyı uyararak önceden çekilmiş bölümlerin çöpe atılmasını da kendisi sağlamış. Yapımcı Fatih Aksoy'un da bu konuda hassasiyet gösterdiğini söyleyen Işık, "Belki bizim için zor oluyor, gece gündüz yetiştirmek için çalışıyoruz; ama olsun, buna değer." diyor.

Ramazan'ın gelişinden etkilenen tek dizi 'Fikrimin İnce Gülü' değil. Her yıl olduğu gibi bu yıl da iftar, sahur ve bayrama özel bölümlerle izleyicinin duygularına ortak olmayı planlayan 'Avrupa Yakası' hazırlıklarını tamamlamak üzere. Peker Açıkalın'ın (Gaffur) ayrılmasının ardından tiyatro oyuncusu Binnur Kaya ve Gürgen Öz'ün katılımıyla kadrosunu güçlendiren dizide, hem iftarla ilgili bölümler hem de bayramı konu alan sahnelere sık rastlayacağız. Bu sezonun en çok konuşulacak yapımlarından 'Fesupanallah'ta da Ramazan unutulmadı. atv'de ekrana gelen ve Cem Davran, Kadir Çöpdemir, Hasan Kaçan gibi isimlerin rol aldığı dizinin ilk bölümü, Ramazan'la başladı. Samanyolu'nun sevilen dizileri 'Büyük Buluşma' ve 'Beşinci Boyut'ta da Ramazan ile ilgili bölümler dikkat çekiyor. Her iki dizide de iftar ve orucu konu alan sahneler ekrana gelecek.

'En Son Babalar Duyar' ve 'Çocuklar Duymasın' gibi dizilerinde Ramazan'a yer vermeyi ihmal etmeyen yapımcı Birol Güven, Star TV'deki yeni dizisi 'Benden Baba Olmaz'da da iftarlı sahneleri unutmamış. Türkiye'de ne varsa dizilere yansıması gerektiğini söyleyen Güven, "Ramazan ya da başka bir konu fark etmez. Hayat böyle bir şeydir. Toplumda şiddet varsa o da ekrana taşınabilir. Ramazan da bu ülkenin gerçeğidir." diyor.

Bardakoğlu: Magazinleşme azaldı

Öte yandan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu, medyada Ramazan ayının ve dinî konuların magazin malzemesi yapılmasının azaldığını söyledi. Bardakoğlu, "Medyaya yapılan çağrılar olumlu sonuç verdi. Son üç yıldır ramazan ayında dinî konuların magazin malzemesi olmasında büyük düşüş var." dedi. Bardakoğlu aynı hassasiyetin bu yılki Ramazan ayında da gösterilmesini istedi.

'Diziler gündemi takip etmeli'

Osman Sınav (Yapımcı) Ramazan hassasiyeti dizilerde de olmalı


Yeni bir dizi yapıyorsanız, aktüel bir şey oluyorsa, zamana uygun olması gerekir. Biz bu konuları dizilerde her zaman işliyoruz. Bu hassasiyetin dizilerde var olması lazım. Drama kuralları olarak şart değildir, ama toplumsal hassasiyeti göstermek açısından gerekli.

Fatih Aksoy (Yapımcı) Dizilere Ramazan gelmedi, diyemezsiniz

Ramazanlarda sabah kahvaltısı sahnesi yazılmaz. Akşam yemeği olarak iftar sahnesi çekilir. Müslüman bir ülkede 'Bizim diziye Ramazan gelmedi.' diyemezsiniz. Bayramda bayram olmalı, yılbaşında da ona göre sahneler çekilmelidir. Ayrıca bu tür bölümler, yapımcı ve senaristi bir parça rahatlatır. Biz 'Fikrimin İnce Gülü'nü çekerken mayısa uygun sahneler yapıldı. Sonra Ramazan'a denk gelince değiştirildi. Bugüne kadar olduğu gibi bugünden sonra hassasiyetimiz devam edecek. Dizide meyhane sahnesi vardı. Ama insanlar Ramazan'da meyhaneye gitmez ve bu bölümler Ramazan'da yayınlanamazdı. O yüzden iptal ettik.

Birol Güven (Yapımcı) 'Benden Baba Olmaz'da içki yok

'Benden Baba Olmaz'ın ilk bölümünde tarih ayarlaması yapamadığımızdan dolayı Ramazan'ı kaçırdık. Senaristi ile toplantı yaptık ve Ramazan boyunca içki kullanmama kararı aldık. Hatta ekranda mümkün olduğu kadar Ramazan'ı anlatan bölümler olacak. Zaten Türkiye'de ne varsa dizilerde de o olmalı. Ramazan ya da başka bir konu fark etmez. Hayat böyle bir şeydir. Toplumda şiddet varsa o da ekrana taşınabilir. Ramazan da bu ülkenin gerçeğidir. Yoğun olarak yaşanır. Dolayısıyla dizilerde de yoğun olarak yer alır.

Gülse Birsel (Senarist-Oyuncu) İftar ve bayrama özel bölümler olacak

Ramazan'ın yer aldığı ya da almadığı diye bir ayrıştırma bence doğru değil. Ancak biz yıllardır her Ramazan'da iftar ve bayram bölümleri yayınlarız. Tabii ki bu dönemde de hem iftarla ilgili hem de bayram ile ilgili bölümler yer alacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious