Ramazan öncesi bilet bulunur mu?

Ramazan öncesi bilet bulunur mu?.17149
  • Giriş : 07.10.2007 / 10:24:00
  • Güncelleme : 07.10.2007 / 10:30:48

Ramazan Bayramı öncesinde ulaşım araçlarında yer bulmak zorlaşıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ramazan Bayramı öncesinde şehir dışına çıkacak olanlar, ulaşım araçlarında yer bulmakta zorlanıyor. Kara ve havayolu firmaları ile demiryolları bayramdan üç gün öncesine kadar doluluk oranlarının başladığını belirtti.

3 günlük Ramazan Bayramı'na karşın vatandaşlar, tatilini yakınlarıyla birlikte geçirmek için otobüs firmaları ve trenlere akın ediyor. Havayolu şirketleri arasındaki rekabet ile aylar öncesinden yer ayırtan tatilciler uçaklarda da yoğunluk yaşanmasına yol açıyor. Bayram tatilinin kısa olmasına rağmen hava sıcaklıklarının yüksek olması en çok tatilcilerin yüzünü güldürüyor. Otobüs firmaları, özellikle sahil şehirlerinde boş koltuk bulunamadığını vurguluyor. Firmalar, duruma göre ek seferler koymak için hazırlıklarını sürdürüyor. Devlet Demiryolları da ilave vagonlarla yoğunluğu azaltmaya çalışıyor.

İşini son güne bırakmak istemeyenler, sıkıntı yaşamamak için otobüs biletini haftalar öncesinden ayırttı. Yoğun ilgi, uçak tarifelerinin aşağıya çekilmesiyle durgunluk yaşayan otobüs firmalarında yüzleri güldürdü. Bayrama bir hafta olmasına rağmen otobüs biletlerinin yüzde 70'inin satıldığını belirten İstanbul Esenler Otogarı Basın Yayın Müdürü Ufuk Saka, korsan firmalara karşı Ulaştırma Bakanlığı'yla irtibat halinde olduklarını söyledi. Otogarlar, her bayram yaşanan yoğun talepler karşısında seferlerin yetersizliğini fırsat bilen taşımacılara sahne oluyor. İstismarcılar; belgesiz, sigortasız ve tek şoförle korsan taşımacılık yapıyor. Ufuk Saka, terminal dışından ve mahalle aralarından kalkan firmalara karşı Esenler Otogarı'nın, Emniyet Müdürlüğü ve Zabıta ekipleriyle birlikte çalışmalara başladığını belirtiyor. Saka, yolcuların otogar ve terminallerden kalkan yetki belgeli taşımaları tercih etmelerini istiyor.

Şehirlerarası otobüs terminallerinde bayramdan iki gün önce başlayacak yolculuk telaşı, tatilin son gününe kadar devam edecek. Bu süre zarfında yaklaşık 12 bin otobüs, bir milyonun üzerinde yolcu taşıyacak. Otobüs firmaları ise satışlardan dolayı memnuniyetlerini dile getiriyor. Bayram bileti satışına 20 Eylül'de başlayan Kamil Koç firmasının 10 ve 11 Ekim'deki tüm seferleri dolmuş durumda. Metro Turizm'in biletleri ise yüzde 90 oranında tükendi. Adana, Mersin ve Karadeniz Bölgesi'ndeki tüm seferlerin dolduğunu belirten Metro Turizm'in yetkililerinden Murat Aydın, yoğun talebi karşılamak için her bölgeye yaklaşık 10 araçla ek sefer düzenleyeceklerini ifade etti.

ZAMAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious