Ramazan öncesi dilenci operasyonu

  • Giriş : 20.09.2006 / 00:00:00

Çorum Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, Ramazan ayı öncesi kent merkezinde artan dilencilere yönelik çalışmalarını hızlandırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Ekiplerin yakaladığı dilenciler, Zabıta Müdürlüğü'ne getirilerek üst araması yapıldıktan sonra vatandaşlardan dilenerek topladıkları paralara el konulup tutanakla Gelir Müdürlüğü'ne veriliyor. Günde en az 5-6 dilenci yakalayan zabıta ekipleri şehir dışından gelen dilencileri ise otobüs terminalinden memleketlerine gönderiliyor.

Çorum Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada vatandaşların dini duygularını istismar ederek dilendikleri belirtilirken, dilencilere para verilmemesi istendi. Dilenirken en çok küçücük çocukları kullandıklarının ifade edildiği açıklamada, "Halkın duygularını istismar eden ve bu işi meslek haline getiren dilencilere halkımız kanmasın. Onlara para vermesinler. Zabıta ekiplerimiz Ramazan ayı boyunca dilencilere göz açtırmayacaktır. Vatandaşlarımız sokakta ve başka bir yerde dilenci gördüğünde zabıta ekiplerine haber verirlerse ekiplerimiz derhal dilencilere müdahale edeceklerdir. Vatandaşlar bu konuda daha duyarlı olmalıdırlar" denildi.

Yapılan açıklamada, dilenciliğin bir meslek haline gelmemesi için vatandaşların dilencilere para vermemesi gerektiği belirtilirken, "Dilenmeyi meslek edinen bu kişileri engellemeye çalışıyoruz. Ancak bazı vatandaşlarımız haksız yere tepki gösteriyor. Unutulmasın ki belediyemiz bölgede yaşayan yoksul vatandaşlara yardım etmek için Gıda Bankası'nı hizmete soktu. İhtiyacı olan vatandaşlarımıza buradan ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'ndan gerekli yardımlar yapılmaktadır. Gerçekten ihtiyacı olan insanlarımız dilenmiyor. Ama bunu bir meslek haline getirenler, maalesef vatandaşlarımızın duygularını sömürmekten vazgeçmiyorlar.Vatandaşlarımız lütfen bu insanlara para vererek dilenciliğin bir sektör haline gelmesine ve dilencilerin sayısının artmasına neden olmasın" ifadeleri kullanıldı.

Zabıta ekiplerinin şehir merkezinde topladıkları dilencilerin sorgulamasında ise ilginç olaylarla karşılaşılıyor. Dilenciler sorgularında toplu olarak minibüs kiralayıp şehre geldiklerini, bazıları ise ekip halinde sabah kent merkezine bırakılıp, akşam ise belirli bir noktadan alındıklarının belirtiyorlar.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious