Ramazan öncesi gıda terörü uyarısı!

Ramazan öncesi gıda terörü uyarısı!.16769
  • Giriş : 04.08.2008 / 08:43:00
  • Güncelleme : 16.08.2008 / 00:32:32

Türkiye Ziraatçılar Derneği Başkanı İbrahim Yetkin, her Ramazan öncesi gıda terörü yaşandığını belirterek “Tüm işlenmiş tarım ürünlerini mutlaka kapalı bir biçimde alın. Etiketlere dikkat edin' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye Ziraatçılar Derneği (TZD) Başkanı İbrahim Yetkin, yaklaşan Ramazan ayı öncesinde vatandaşları alışveriş konusunda uyararak, “Tüketici tüm işlenmiş tarım ürünlerini mutlaka kapalı bir biçimde almalı” dedi. Her Ramazan ayı öncesinde Türkiye'de gıda terörü yaşandığına dikkat çeken Yetkin, bu konuda tüketicilerin alışveriş yaptıkları dönemde dikkat etmeleri gereken bazı hususlar olduğunu anlattı.

ÜRETİM İZNİNE BAKILMALI

Yetkin, “Tüketici tüm işlenmiş tarım ürünlerini mutlaka kapalı ve kapalı bir biçimde alması gerekir. Bu dönemde sahtecilik ve kaçakçılık alabildiğine ilerliyor. Tüketici tarafından üretimin izinli olup olmadığı sorgulanmalıdır. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından üretim izninin olup olmadığı sorgulanmalıdır. Son kullanma tarihine bakılmalıdır. Et tanıdık kasaptan alınmalı ve mührüne dikkat edilmeli. Meyve ve sebzeleri ise mevsimine göre tüketmek gerekir” dedi.

BUĞDAY TÜCCARIN ELİNDE

Fasulye, nohut ve mercimek gibi bakliyat ürünlerinde tüketimin azaldığını tespit ettiklerini anlatan Yetkin, tüketicilerin bakliyatta yaşanan fiyat artışları nedeniyle unlu mamullere yöneldiğini ve ekmek tüketiminin arttığını söyledi. Türkiye'de buğday üretiminin öneminin bir kat daha artığını kaydeden Yetkin, “Piyasada şu anda tüm buğdayın tamamı tüccarın elindedir. Yeni yeni sesleri gelmeye başladı. Türkiye kendine kendine yetecek buğdayı üretmek zorundadır” diye konuştu.

FİYATLARDA ARTIŞ BEKLENTİSİ

Pirincin ortalama 4,4 YTL civarında, mercimeğin 480 YKr, bulgurun 2,5 YTL, nohudun 290 YKr olacağını belirlediklerini kaydeden Yetkin, mercimek ve buğday fiyatlarında hızlı bir artışın devam edeceğini söyledi. Ramazan ayının eylüle gelmesinin meyve ve sebzenin en bol olduğu dönem açısından bir şans olduğunu dile getiren Yetkin, fiyat artışlarını dernek olarak izleyeceklerini belirtti.

Fiyat artışlarını izleyeceğiz

Yetkin, fiyat artışlarını Türkiye Ziraatçılar Derneği olarak izleyeceklerini ve bu konuda haksız bir fiyat artışı yoluna gidecek olanları hem Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'na şikayet edeceklerini hem de basın önünde teşhir edeceklerini kaydetti. Yetkin, “Bu dönemde sahtecilik ve kaçakçılık alabildiğine ilerliyor. Denetim zorlaştığı ve alışveriş arttığı için kaçakçılık ilerliyor. Tüketici tarafından üretimin izinli olup olmadığı sorgulanmalıdır” dedi.

HABER ETİKETLERİ

iftar saatleri sahur saatleri imsak imsakiye istanbul imsak ankara imsak izmir imsak adana imsak

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*