Ramazan'da bırakması daha kolay

Ramazan'da bırakması daha kolay .7582
  • Giriş : 09.09.2007 / 21:40:00

Tiryakiler ramazanın yaklaşmasıyla birlikte sigarayı bırakma yollarını aramaya başladı. Yaklaşmakta olan ramazan ayı sigarayı bırakmak için iyi bir fırsat.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Tiryakiler ramazanın yaklaşmasıyla birlikte sigarayı bırakma yollarını aramaya başladı. Kimisi nikotin bantlarıyla, kimisi elektronik sigara ile, kimisi de ışınlı tedavi ile sigarayı bırakmaya niyet ediyor. Yani isteyene bırakmak için yöntem çok, asıl önemlisi kararlı olmak.

Ülkemizde 20 milyona yakın insan sigara kullanıyor. Bunların büyük çoğunluğu bırakmak istiyor. Öte yandan her yıl 100 binden fazla kişi, sigaraya bağlı hastalıklardan ölüyor. Ramazan ayının yaklaşmasıyla pek çok tiryaki yine sigarayı bırakmanın yollarını arıyor. Ancak bu, o kadar kolay değil. Tiryakilere sigarayı bıraktırmak için ciddi bir sektör bile oluştu. Firmalar arka arkaya nikotin bantları, sakızları, hapları, spreyleri çıkarıyor. Kimisi akupunkturu tavsiye ediyor, kimisi ışınlı tedaviyi. Son dönemde bunlara bir de elektronik sigara dahil oldu. Ancak bu yöntemler, kişi gerçekten dumanlı hayata veda etmeyi istiyorsa başarılı oluyor. Her sigara tiryakisi biliyor ki sigarayı bıraktığı takdirde tüm hayatı değişecek. İşte bu amaçla kurulan ve son yıllarda ivme kazanan sigara kliniklerine büyük işler düşüyor.

Kliniklerde bağımlılara genellikle nikotini yerine koyma ilaçları ve psikososyal destekler veriliyor. Ancak bu klinikler hiçbir kurum tarafından desteklenmeyince sınırlı bağımlılara ulaşabiliyor. Ülkemizdeki ilk sigara içme kliniklerinden birini açan Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Celal Karlıkaya klinikler desteklenmeyince insanların ilaç tedavisi yerine alternatif yöntemlere yöneldiğini vurguluyor.

Uzmanlara göre her sigara içen bağımlıdır demek yanlış; ama günde bir tane içen bile bağımlı olabilir. Sigarayı bırakma kliniklerinin ortalama başarısı yüzde 35-40 civarında. Bir yıl sigara içmeyen bağımlıların yüzde 90’ı tekrar başlamıyor. Yani sigaraya başlama ihtimalleri yüzde 10. On yılı geçtiyse bu ihtimal yüzde 1’e iniyor. Konuyu alternatif bırakma yöntemleri ile kıyasladığımızda başarı oranlarının çok daha yüksek olduğunu görüyoruz. Burada unutulmaması gereken en önemli nokta, hangi yöntem kullanılırsa kullanılsın mutlaka bir uzmana danışmak ve fikirlerini önemsemek. İşte alternatif sigarayı bırakma yöntemlerinden bazıları...

***
Elektronik sigara

El alışkanlığı ve nikotin bağımlılığı ile aynı anda mücadele etme e-sigara ile daha da kolaylaşıyor. Ruyan’ın ülkemize getirdiği elektronik sigara içindeki nikotin filtresi sayesinde tiryakilere sigara tadı veriyor. Nikotin miktarı gittikçe düşen dört adet filtresi bulunan alet, sigara tiryakilerinin adım adım sigaradan uzaklaşmasını sağlıyor. Nikotin bağımlılığınız bittiğinde ise canınız pek fazla sigara içmeyi istemeyeceğinden el ve dudak alışkanlığınız da otomatik olarak gitgide azalıyor. Ruyan, içtiğiniz yerlerde kokusuz olması sebebi ile rahatsızlık oluşturmuyor. Sosyetenin bırakma yöntemi olarak bilinen e-sigara ile sigarayı bırakanlar arasında Cem Yılmaz, Yılmaz Erdoğan, İbrahim Tatlıses, Demet Akbağ, Sinan Aygün, Mehmet Ağar, Helin Avşar, Deniz Akkaya ve Şafak Sezer gibi ünlüler bulunuyor.

İlaçla tedavi: 8 hafta ile 6 ay arasında değişen süreyle kullanılabilen ilaç tedavisine, sigara bırakılmadan önce başlanıyor. İlk 3-4 gün farklı dozlarda kullanılarak, 7-14 gün içinde bir sürede bırakma günü belirleniyor. İlaç tedavisine devam edilirken sigara bırakılıyor ve tedavi aynı dozda sürdürülüyor. Başarı oranı, bir yıllık sürece bakıldığında yüzde 35-40’larda. Bu ilaç, beyinde sigara içme isteğini azaltıyor.

Nikotin sakızı: Günde en fazla 24 adet çiğnenmesi öneriliyor. İki sakız arasında ise en az yarım saat ara bırakılması tavsiye ediliyor. 8-12 hafta kullanılması yeterli olurken gerektiğinde süre uzatılabiliyor. Nikotin sakızının içerdiği nikotin yanaktan emiliyor. Bu nedenle yavaş yavaş birkaç kez çiğnedikten sonra yanağın iç yüzünde yapıştırılıp bir süre kalması gerekiyor. Bir yılda sigarayı bıraktırma oranı yüzde 29.

Nikotin bandı: Nikotin bandıyla vücuda saatte 1 miligram nikotinin kontrollü olarak verilmesi sağlanıyor. 24 ve 16 saatte bir kullanılan iki formu bulunuyor. Günde 15’ten fazla sigara içenlerde 21 miligramlık formuyla başlanıp 4 hafta devam edilmesi gerekiyor. Bandın özellikle sabah, üst kola, omuz etrafına uygulanması ve her gün yerinin değiştirilmesi gerekiyor.

Nikotin burun spreyi: İki burun deliğine de birer kez püskürtülen sprey, saatte 1-2 doz, en fazla 5 doz öneriliyor. 3-6 ay süreyle kullanılabiliyor. En yüksek seviyeye 5-10 dakikada ulaşıyor. En sık karşılaşılan yan etkileri burun ve boğaz irritasyonu, öksürük, aksırık, sürekli göz ve burun akıntısı, sinüzit, çarpıntı ve bulantı.

Kulak terapisi-akupunktur

Akupunkturun modernize edilmiş hâli sayılabilir. Akupunkturda, herkeste aynı noktalara iğne batırılarak, sigara içme isteği ortadan kaldırılmaya çalışılır. Kulak terapisi ise kulaktaki noktalara uyarı verilerek, beyinde endorfin salgılanmasını sağlayan ve nikotin reseptörlerinin, o açlık uyarılarının beyne gidip de sigara içme isteğinin ortaya çıkmasını engelleyen bir yöntem. Kişiye özel bir program hazırlanıyor. Bu program, cinsiyete, boya, kiloya, beslenme şekline, kullanılan ilaçlara, bağımlılık düzeyine göre planlanıyor. Böylece her vücudun ihtiyacı olan uygun dozlar ortaya çıkıyor, tedavi buna göre uygulanıyor. Bu nedenle başarı oranı yüzde 70-90’lara kadar çıkabiliyor.

Işınlı uygulama tekniği

Sigara içenlerin kendi başlarına üretemediği ve bünyesine unutturduğu endorfinler ışınlı seanslarla vücuda tekrar öğretilebilmekte. 12 yıldır ülkemizde uygulanan yöntem, üç seanstan ve yarımşar saatten oluşuyor. Bu teknikte, vücudun belirli noktalarına, özel dalga boyunda ayarlanmış, enfraruj ışın uygulanması sonucunda sinir hücreleri vücudun doğal salgısı olan endorfini bol miktarda üretmeye başlar. Böylece üç gün süreyle tiryakinin nikotine olan suni talebi sonlanır. Kişi aynı zamanda psikolojik destek de alabilir.

Biorezonans

Nikotinin ve sigara içindeki 4 bin kadar zehirli maddenin frekansı filtrelerden geçirilir ve tam ters çevrilerek elektrotlar yardımı ile vücuda geri verilir. Nikotinin ve bu zehirli maddelerin vücuttaki elektromanyetik karşılığı ortadan kaldırılır. Kişi işlem sırasında genellikle bir şey hissetmez. Ama işlem sonunda sigaraya karşı yıllar boyunca oluşmuş olan tolerans ortadan kalkar. Bu kendini sigara dumanına karşı tepki verme ve sigara isteğinde azalma ile gösterir. Tek seans ve 45 dakikalık bir işlem.

Oyuncak sigara

Sigaranın psikolojik bağımlılık yanı çok ağır basıyor aslında. Sigarayı taklit eden, hatta içe çekildiğinde duman etkisi oluşturan buhar tarzında ‘oyuncaklar’ var. Bunlar el alışkanlığına yardımcı cihazlar. Ama maliyetlerinin çok üstünde fiyatlara satılıyorlar maalesef.

Ramazan’da sigarayı bırakmak daha kolay

Ramazan ayı sigarayı bırakmak için iyi bir fırsat. Bunu sık sık hatırlatan uzmanlardan Prof. Dr. Bülent Tutluoğlu, gün boyu nikotin almayan vücudun iftardan sonra da nikotin alma isteğinin giderek zayıflayacağını hatırlatıyor. Tutluoğlu, “Ramazan’ın ilk günlerinde nikotinin yokluğu vücutta hissedilebilir; ancak ilerleyen günlerde bu etki yok olur.” açıklamasını yapıyor.

Peki iftardan sonra arka arkaya yakılan sigaraların damar sistemini de altüst ettiğini biliyor muydunuz? Tutluoğlu bu konuya da dikkat çekerek “Peş peşe yakılan sigaralar, kalp rahatsızlığı olanlarda kalp krizine kadar varan sonuçlara zemin hazırlayabiliyor.” uyarısında bulunuyor.

ZAMAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious