Ramazan'da ekmeğe değil, pideye zam

  • Giriş : 29.08.2007 / 13:53:00

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı İbrahim Balcı, Ramazan ayında ekmekte bir fiyat artışı olmayacağını, pide fiyatlarının ise geçen seneye göre bir miktar artacağını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı İbrahim Balcı, düzenlediği basın toplantısında, 2006 yılında 20 milyon ton olan hububat hasadının 2007 yılında 17 milyon ton olarak gerçekleştiğini, yüzde 15'lik bir düşüş yaşandığını söyledi. Bu durumun, un fiyatlarına da yansıdığını aktaran Balcı, buna rağmen Ramazan ayında ülke genelinde ekmeğin kilogram fiyatının 2 YTL üzerine çıkmayacağını açıkladı.

"Bu, esnafın fedakarlığıdır" diyen Balcı, Ramazan ayında ekmek fiyatlarında bir değişiklik olmaması için genelge hazırlattıklarını aktardı. Ramazan bitiminde maliyetlerin tekrar gözden geçirileceğini kaydeden Balcı, "İyileşme olmuş olması durumunda fiyat istikrarı devam edecek, ancak undaki artış devam ederse bu da zorunlu olarak ekmeğe yansıyacak" dedi. Balcı, söz konusu artışın yüzde 10 ile 15 arasında gerçekleşebileceğini söyledi.

Ekmek ile pide arasında yüzde 20 ile 25 arasında bir fiyat farkı bulunduğunu aktaran Balcı, şöyle devam etti: "Ankara'da geçen sene Ramazan pidesi fiyatı, bir önceki sene ile aynıydı. Geçen sene 300 gramı 60 kuruş olan Ramazan pidesi, bu sene 300 gramı 75 kuruş olacak" ifadesini kullandı.

Balcı, Ankara'da simit fiyatlarının 50 kuruşa çıkması ile ilgil olarak da, simitçilerin Simitçiler Federasyonu'na bağlı olduğunu belirterek, "Fırıncıların yaptığı fedakarlığı, simit üreticileri de yapacaktır. Bazı esnafın halen 40 kuruşa simit satışı yaptığını biliyorum" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious