Ramazan'da kilo almak kaçınılmaz mıdır?

Ramazan'da kilo almak kaçınılmaz mıdır? .12308
  • Giriş : 30.09.2007 / 22:57:00
  • Güncelleme : 27.03.2010 / 03:24:55

Ramazan’da kilo almanın en büyük sebebi yanlış beslenmedir.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İftardan sonra uyumak ve sahura kalkmadan oruç tutmaya kalkışmak da kilo alımını tetikler. Unutmayın, Ramazan sadece bereket değil, aynı zamanda sağlık ayıdır.

Ramazan boyunca, oruç tutanların çoğunun ortak şikâyeti kilo almaktır. Tüm gün aç kalınmasına ve akşam az yemek yenilmesine rağmen ağırlık artışının olduğu görülür. Toplamda yenilen besinlerden daha az miktarda tüketilmesine karşın Ramazan boyunca genellikle kilo alınır. Ramazan'da kilo alımının sebebi, düzensiz beslenmedir.

Az az ve sık sık beslenmeli

Oruç sırasında yaşanan açlıkta metabolizma kendisini korumak için hızını yavaşlatacaktır. Yani dinlenirken vücudun harcadığı enerji azalacaktır ve bu doğal bir süreçtir. Yemek yedikten 4-5 saat sonra kan şekerimiz düşmeye başlar. Kan şekerinin düşmeye başlaması ile vücut depolarını korumak ve açlığa karşı güçlü olabilmek için kendini çeker. Metabolizma hızı açlık ile gün içinde yavaşlar. Bu noktada metabolizma yavaşladığı için kişi aynı miktarda besin tüketse bile ağırlık artışı olacaktır. Bu noktada metabolizma hızını hızlandırmak için en önemli nokta az az, sık sık beslenmektir.

Metabolizma hızını artırmak için...

Sahura kalkılmalı. Sahurda yemek yemek istemiyorsanız, 1 bardak süt ile beraber kepekli bisküvi yiyebilirsiniz. Az da olsa mutlaka bir şeyler yemek gereklidir. Ayrıca tüketilecek besinler de hafif ve kalorisi düşük besinler olmalıdır, kahvaltı tercih edilebilir. Tost, meyve salatası, buğday gevreği ve süt kolay hazırlanıp tüketilecek diğer besin tercihleridir.

İftarda tüm besinler aynı anda tüketilmemeli, aralıklarla yenmeli. Çorba ve iftariyeliklerden bir miktar tükettikten sonra ana yemeğe geçmek için bir süre beklenmeli, yemek çok yavaş yenmeli (çatalı ve bıçağı her lokmadan sonra elimizden bırakma burada uygulanabilecek bir yöntemdir, yemek yeme hızımızı yavaşlatır), yemek üzerine hemen tatlı, meyve, kuruyemiş tarzı besinler tüketilmemelidir. Bunlar 1 saat aralıklı olarak tüketilmelidir.

Yemekten sonra uzanmak yerine, hafif bir yürüyüş yapılmalı. Genellikle kan şekeri çok düşük olarak yemeğe başlarız, bu noktada yediğimiz besinler sonrasında hızla kan şekeri yükselir ve ardından hızla düşer; işte bu durum iftardan sonra şekerleme yapma isteğini oluşturur. Sakın yemekten sonra biraz uzanayım demeyin, yemek bitiminden sonra masadan kalkıp gezininiz ve bir süre bekledikten sonra kendinizi çok yormayacak, hafif yürüyüş tarzı bir egzersiz yapmak metabolizma hızını artıracaktır.

Bol su tüketilmeli. Ramazan boyunca su tüketimi azalmaktadır. Unutulmamalıdır ki çay, kahve tarzı içecekler su yerine geçmez, bu yüzden bol su tüketmeyi unutmayınız.

Ramazan'da tok kalmak için hangi besinler tüketilebilir?

Kan şekerini hızla yükseltmeyen, glisemik indeksi düşük besinler tercih edilmelidir. Yani beyaz ekmek yerine kepekli ekmek, pirinç yerine bulgur gibi. Ayrıca sıvı besinler mideyi çabuk terk eder, bu yüzden çorba, ayran tarzı besinler yerine protein ve posalı besinleri tercih etmeliyiz. Bunun haricinde karpuz tarzı besinler de şişkinlik yapacağından özellikle sahurda tercih edilmemelidir.

Protein tüketimine dikkat!

Proteinin termik enerjisi yani vücudun proteini sindirirken harcadığı enerji yüksektir. Özellikle iftarda sebze yemeği yanında sadece pilav, pide tarzı besinler tüketmeyiniz. Sebze, salata tarzı besinler yanında mutlaka tavuk, köfte, balık, hindi gibi protein içeren besinleri alınız. Özellikle Ramazan'da balık tüketiminin düşmesi ile Omega 3 alımının azalmaması için sebze yemeği yanında salatanın üzerine ton balığı koymayı tercih edebilirsiniz. Soya ve kurubaklagiller de diğer protein kaynaklarıdır. Gaz ve şişkinlik probleminiz varsa süt olarak laktozsuz sütleri veya soya sütünü, probiyotik yoğurtları tercih ediniz. Şişkinliğin azalması için iftardan sonra rezene çayı içiniz.

ZAMAN-CUMAERTESİ

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious