Ramazan'da sağlıklı olmak için!

Ramazan'da sağlıklı olmak için!.24031
  • Giriş : 07.09.2007 / 11:28:00

Ramazan ayı yaklaşırken uzmanlar, yaşlı ve hamilelerin yanı sıra kalp ve tansiyon gibi kronik hastalığı bulunanların oruç tutmasının sakıncalı olduğunu belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Ramazan ayı boyunca ağır yiyecekler tüketilmemesi, bol sıvı alınması ve ağır sporlar yapılmaması önerisinde bulundu.

İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Koptagel İlgün, Ramazan ayında bazı özel durumu olanların oruç tutmasının sakıncalı olduğunu belirtti.

Bu grupta Parkinson, Alzheimer, sara, psikiyatrik bozukluk, kanser, daha öncemide ülseri ve kanaması geçirenler, şeker, kalp ve tansiyon, mide ve bağırsak hastaları, kronik böbrek yetmezliği olanlar, yaşlı ve vücutça düşkün kişiler, düzenli olarak ilaç kullanması gerekenler, ameliyatlı veya ameliyatın dinlenme döneminde bulunanlar, hamile veya çocuk emzirenler bulunuyor.

İlgün, Ramazan'da beslenme ve egzersizde dikkat edilmesi gereken kurallar bulunduğuna da dikkat çekti.

Prof. Dr. İlgün, "İftarda özellikle, iftariye adı altında yenen şarküteri ağırlıklı besinlerden az tüketin. Hamur işi yiyecekler ve pideyi asgari miktarda yiyin. Yemeği yavaş yiyin, iyi çiğneyin. İftar ve sahur arasında sıvı tüketimine ağırlık verin. İftar yemeğini fazla kaçıranlar rahatlamak için soda gibi gazlı içecekleri ellerinden bırakamıyor. Sodayı fazla kaçırmayın, su ve ayran tüketin. Hazır meyve sularını az tüketin" dedi.

İftar ve sahurda, adeta açığı kapatmak amacıyla fazla ve sık aralıklarlaiçilen sigaranın, kanın oksijen oranını düşürdüğünü dile getiren Koptagel İlgün, "Dolu olan mide de sindirim sırasında oksijeni tüketeceğinden, sigaranın verdiği zarar daha da artacaktır" dedi.

"Ramazan ayında en fazla yapılan hatalar arasında tok karnına ağır sporyapmak geliyor" diyen Prof. Dr. Koptagel İlgün, halı sahada top oynamak, koşmak, spor salonuna gitmek yerine, iftardan birkaç saat sonra ritmik yürüyüş yapmanın sağlık açısından daha yararlı olduğunu sözlerine ekledi.

Beslenme ve Diyet Uzmanı Şengül Sangu Talak da, Ramazan'da iftar vesahur dışında 2 ara öğünle toplam 4 öğün beslenilmesine özen gösterilmesi gerektiğini söyledi.

Su, zeytin, peynir veya hurma gibi yiyeceklerden birer parçayla oruç açıldıktan sonra yemeğe çorbayla devam edilmesi gerektiğini belirten Talak, daha sonra ağır olmayan sebze, ızgara ve salata gibi yiyecekler tüketilmesine özen gösterilmesini tavsiye etti.

Talak, ağır olmamak koşuluyla sütlü tatlı veya meyvenin ara öğün olarak tercih edilebileceğini dile getirerek, "Sahurda ise susamaya neden olmayacak hafif, bol lifli, kızartma ve kavurma gibi yağlı yiyeceklerin olmadığı kahvaltıya dayalı besinler tüketilmeli" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious