Ramazan'da suç oranları düşüyor

  • Giriş : 11.10.2006 / 00:00:00

Emniyet Genel Müdürlüğü verilerine göre en az suç Ramazan ayında işleniyor. Özellikle alkole bağlı suçlarda belirgin bir düşüş meydana geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik


Emniyet yetkilileri, "Hırsızlar, caniler, yüzsüzler bile bu ayda kendine çeki düzen veriyor. Belli suçlarda yüzde 50'ye varan düşüşler yaşanıyor. Birlik, beraberlik ve barış duyguları gelişiyor. O halde içimizdeki sevgiyi doya doya yaşamalı ve kimsenin bu sevgiyi bölmesine izin vermemeliyiz. Sevdiklerimizin gözlerine bakmalı, ellerini sımsıkı tutmalıyız" uyarısında bulunuyor.

Bursa Emniyet Müdürü Tahsin Demir de, özellikle alkole bağlı meydana gelen suçlarda belirgin bir düşüş olduğunu söyledi.

Öte yandan Diyanet İşleri Başkanlığı'nın resmi internet sitesinde Ramazan ayında suç oranlarının düşmesiyle ilgili yeralan açıklamada; "Evlerimizde sevgiyi daim kılmalı ve eşlerimizin, çocuklarımızın gözlerine sevgiyle bakmalıyız. Çocuklarımıza Ramazan ayını sevdirmeli ve onların ibadetlerini ödüllendirmeliyiz. İş işten geçmeden ve sevdiklerimiz birer birer gitmeden bu sevgiyi yaşayalım. Af, mağfiret, feyz ve bereketlerle donatılmış bulunan mübarek Ramazan ayı, ferdi ve içtimai yaşantımıza yepyeni bir dinamizm ve boyut kazandırmaktadır. Bu ayda eda edilen ibadetlerle müminler, dinimizin istediği ahlaki ve insani meziyetlere yönelmekte, olumsuz davranışları ve fenalıkları terk etmektedir. Polis kayıtlarına göre bu ay suç işleme oranlarının en az olduğu, sadece manevi açıdan değil, maddi açıdan da huzur dolu bir aydır. Ayrıca, Ramazan ayı insanlara yol gösterici, doğrunun ve doğruyu eğriden ayırmanın açık delilleri olarak Kuran'ın indirildiği aydır. Müminler bu ayda Kur'an-ı Kerim'le adeta yeniden dirilmektedirler." ifadelerine yer verildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious