Ramon, tacizden yargılanacak

  • Giriş : 23.08.2006 / 00:00:00

İsrail'in müstefi Adalet Bakanı hakkında cinsel taciz suçlamasıyla dava açıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İsrail'de Lübnan savaşındaki başarısızlık nedeniyle baskı altındaki hükümet, art arda patlak veren skandallarla sarsılıyor. Başbakan Ehud Olmert'in en önemli destekçilerinden Adalet Bakanı Haim Ramon hakkında cinsel taciz suçlamasıyla dava açıldı. Ramon, iddiaye göre, Savunma Bakanlığı'ndaki bir veda partisinde 18 yaşındaki bir kadın askeri dudaklarından zorla öptü. Genç askerin şikayetçi olması üzerine pazar günü bakanlıktan istifa etmek zorunda kalan Ramon, dokunulmazlığının da kaldırılmasını istedi. İddiaları reddeden Ramon, adının aklanması için yargılanmak istediğini söylemişti. Suçlu bulunması halinde eski Adalet Bakanı 3 yıla kadar hapis cezasına çarptırılabilecek.

Bu arada Ramon'dan boşalan adalet bakanlığına bugün Devlet Bakanı Meir Sheetrit getirildi.

CUMHURBAŞKANI DA CİNSEL TACİZ VE RÜŞVET İDDİALARIYLA İLGİLİ OLARAK SORGULANDI

Ramon hakkında dava açılması Cumhurbaşkanı Moşe Katsav'ın cinsel taciz iddilarıyla ilgili olarak sorgulandığı güne rastladı. Cumhurbaşkanlığı'nda önceden çalışan iki kadın görevli, Katsav'ın kendilerine cinsel tacizde bulunduğunu iddia etmişti. Şikayetçilerden biri, Cumhurbaşkanı'nın mahkumları affetme yetkisini kullanma karşılığında rüşvet aldığını da öne sürmüştü. Polis, pazartesi gecesi de Katsav'ın resmî konutunun aramış; bilgisayar ve dokümanlara el koymuştu. İsrail Cumhurbaşkanı, iddiaları kesin bir dille reddediyor. İsrail'de cumhurbaşkanlarının dokunulmazlıkları mahkemeye çıkarılmamalarını sağlıyor, fakat soruşturulmalarına engel teşkil etmiyor.

SKANDALLARIN ARDI ARKASI KESİLMİYOR

Başbakan Ehud Olmert hakkında Kudüs'teki bir gayrimenkul anlaşmasıyla ilgili olarak açılan soruşturma devam ediyor. Olmert'in Kadima partisi'nin önde gelen milletvekillerinden Tzahi Hanegbi hakkındaki yolsuzluk, rüşvet ve yalan ifade verme iddiaları da araştırılacak.

Genelkurmay Başkanı Dan Halutz da Lübnan saldırıları başlamadan önce hisse senetlerini elden çıkarması nedeniyle şiddetli bir şekilde eleştirilmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious