Ramon: "Lübnan, Hizbullah'ın ülkesi addedilmeli"

Ramon:
  • Giriş : 11.05.2008 / 19:42:00
  • Güncelleme : 11.05.2008 / 19:01:03

İsrail Başbakan Yardımcısı Haim Ramon, Lübnan'da her şeyin Hizbullah'ın sorumluluğu altında olduğunu savunarak, "Lübnan, Hizbullah'ın ülkesi olarak addedilmeli" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Lübnan'ın Hizbullah tarafından yönetildiğini ve bu durumun hükümeti önemsiz hale getirdiğini öne süren Ramon, Lübnan'da "Hizbullah dışında bir hükümet bulunduğuna ilişkin genel kanının bir hayalden ibaret olduğunu" söyledi.

İsrail İç Güvenlik Bakanı Avi Dichter de, Hizbullah'ın ülkenin yönetiminde hiçbir sorumluluğa bulaşmadan ülkenin sahibi gibi davranmaya devam ettiği, bu durumun ikinci Labnan savaşının da ortaya koyduğu gibi İsrail'in terörle savaşımını güçleştirdiği görüşünü savundu.

Dichter, yarın İsrail'e gelmesi beklenen Mısır İstihbaratı Başkanı Ömer Süleyman'ın ziyaretine de atıfta bulunarak, Batı Şeria'da da ateşkes konusunda Mısır'ın arabuluculuğuna sıcak bakmadığını kaydetti. Dichter, roket saldırıları devam ederken, Gazze'de bile Mısır'ın (geçici) ateşkes için arabuluculuğunun henüz bir sonuç vermediğini belirtti.

Süleyman'ın, uzun süredir Mısır'ın arabuluculuğunda üzerinde çalışılan ve Hamas ile İsrail arasında geçici ateşkese varılmasını öngören öneriyle ilgili olarak yarın İsrail'e gelmesi bekleniyor.

İsrail Savunma Bakanı Yardımcısı Matan Vilnai, İsrail radyosuna yaptığı açıklamada, "Ömer Süleyman gelecek, dinleyeceğiz. Müzakere edeceğiz ve ne önerdiğine bakacağız ve kararımızı vereceğiz" diye konuştu.

Vilnai, "henüz müzakere masasında bir şey bulunmadığını" belirtti, İsrail'i tanımayı ve şiddetten vazgeçmeyi reddeden Hamas'a atıfta bulunarak, "Bizi mahvetmeye çalışan örgütle hiçbir diyaloğumuz yok" diye konuştu.

Hamas, geçici ateşkes anlaşmasının Gazze Şeridi yanı sıra Batı Şeria'yı da kapsamasını istiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious