Ramses II yuvasına döndü

  • Giriş : 25.08.2006 / 00:00:00

2. Ramses'in kendi adıyla anılan meydandaki heykeli aylar süren çalışmalar sonucu yerinden sökülerek yeni inşa edilen Büyük Kahire Müzesi'ne taşındı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

11 metre yükseklikte ve 125 ton ağırlığında, pembe granitten yapılan heykel iki vinç yardımıyla yaklaşık 8 saatlik bir yolculuktan sonra yeni yerine taşındı. Mısır televizyonu yolculuğu canlı olarak verdi.

Uzmanlar, 20 milyon nüfuslu Kahire'nin adeta sembolü haline gelen Ramses heykelinin aşırı gürültü ve kirliliğin sonucu olarak hızla aşınmaya başladığını tespit etmiş ve heykelin yerinden sökülmesine karar vermişti.

M.Ö 1304-1236 yılları arasında Mısır'ı idare eden 2. Ramses'in, Kur'an'da ve Tevrat'ta ismi geçen ve Hz. Musa ile savaşan firavun olduğu tahmin ediliyor.

Mumyası Kahire Müzesi'nde teşhir edilen 2. Ramses, iktidarda olduğu dönemde kontrolü altında bulunan toprakları kendisine ve başarılarına ait resim ve heykellerle süslemiş. Bu durum da, Mısır'da bulunan en fazla heykelin 2. Ramses'e ait olması sonucunu doğurmuş.

Ülkenin güneyindeki Luksor'da bulunan Krallar Vadisi'nde gömülen 2. Ramses'in mumyalanan cesedi 1881 yılında Deir el Bahri denen bölgede bulunmuş. Meşhur heykeli ise 1883 yılında bir dönem firavunlara başkentlik yapan Kahire yakınlarındaki Memphis denen bölgede ortaya çıkarılmış.

Kral Faruk'un 1952 yılında devrilmesi ve iki yıl sonra da iktidara Pan-Arabist Cemal Abdulnasır'ın geçmesiyle Türklere ait izlerin hızlı bir şekilde yok edilmeye başlandı. Kral Faruk'un annesi Melike Nazlı'nın ismiyle bilinen meydan da bu kapsamda 2. Ramses Meydanı olarak değiştirildi ve 1954 yılında buraya 2. Ramses'in heykeli yerleştirildi.

2010 yılında açılması planlanan Büyük Kahire Müzesi'nde 2. Ramses'in heykelinin yanı sıra aralarında Tutankamon'a ait heykellerin de bulunduğu başka pek çok eserin de sergilenmesi planlanıyor.

Yerinden sökme, taşıma ve yerleştirmek işlemlerinin yaklaşık 6 milyon dolar mal olduğu tahmin ediliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious