Raporda katılmadığımız bazı noktalar var

  • Giriş : 08.11.2006 / 00:00:00

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Türkiye'deki reform sürecinin güçlü bir biçimde süreceğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Gül, 3. Türk-İtalyan Forumu için gittiği İtalya'nın başkenti Roma'dan dönüşünde Ankara Esenboğa Havalimanı'nda basın toplantısı yaptı.

Gül, 1998 yılından bu yana 9. ilerleme raporunun yayınladığını, İlerleme Raporu'nun amacının AB ile ilişki içinde olan bir ülkenin fotoğrafını çekmek olduğuna işaret etti. Gül, geçen yıl Türkiye'nin aday ülke olduğunu, bu yıl ise müzakere yapan ülke olduğuna işaret ederek, ''Dolayısıyla geçen seneki fotoğrafla bugünkü fotoğraf arasında muhakkak ki çok büyük farklılıklar ve olumlu adımlar olması gerekir. Belki de bundan dolayıdır ki geçen sene 160 sayfa olan rapor, bu sene 80 sayfaya inmiş vaziyettedir'' dedi.

Raporda Türkiye'nin başarılarından bahsedildiği gibi, doğal olarak eksikliklere de temas edildiğini dikkat çeken Gül, raporun tabiatı gereği noksanlar, eksiklikler ve yapılması gerekenlere daha çok temas edildiğini ifade etti. Türkiye'nin neler yapılması gerektiğini çok daha iyi bildiğini vurgulayan Gül, "Bir ülke kendi noksanlarını daha iyi bilebilir. Biz bunun farkındayız. Reform süreci Türkiye'de şekilde devam edecek. Türkiye'nin Avrupa Birliği müktesebatını üstlenmesi güçlü bir şekilde devam edecek bu süre içerisinde. Önemli olan Türkiye'nin değişimini gerçekleştirmektir. Bu değişim Türk halkı içindir" diye konuştu.

Rapor içerisinde katılmadıkları bazı noktaların bulunduğuna dikkat çeken Gül, Avrupa Birliği Komisyonu ile paylaşacaklarını ve bunlarla ilgili görüşlerini onlara ileteceklerini ve birlikte ele alacaklarını kaydetti. Gül, beklentilerinin ötesinde fazla bir şey olmadığını belirterek, " Neler yapmamız gerektiğini çok iyi biliyoruz. Hükümetimiz bu konuda çok kararlıdır" dedi.

Kıbrıs'la ilgili Finlandiya dönem başkanlığının çalışmalarını desteklemeye devam edeceklerini söyleyen Gül, ''Ümit ederiz ki burada bazı olumlu gelişmeler olur. Bu konuda yapılabileceklerde yapılmayacaklarda gayet bellidir. Önemli herkesin uzlaşmacı bir tavır içinde samimi şekilde çözüm arama niyetini ortaya koyması ve bunun neticesinde hiç değilse bazı ilerlemelerin gerçekleşmesidir. Bu konuda basından beri yapıcı olmuştur. Bu tavrını devam ettirecektir." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious