Raşit Dostum sürgüne gönderilmiş

Raşit Dostum sürgüne gönderilmiş.10233
  • Giriş : 06.06.2009 / 09:47:00

Aralık ayında Türkiye'ye gelen Afganistan'ın eski Genelkurmay Başkanı'nın Türkiye'nin savunduğunun aksine, 'sürgünde' olduğu ortaya çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ABD Kongresi Araştırmalar Merkezi tarafından yayımlanan 'Afganistan: Taliban sonrası yönetim, güvenlik ve ABD politikaları' adlı raporda, General Dostum'un 'Türkiye'ye sürgüne gönderildiği' vurgulandı.

Raporun 19. sayfasında Dostum ile ilgili özetle şu ifadelere yer verildi: '2005 yılında Dostum, Karzai'nin en önemli askeri danışmanı haline geldi. Mayıs 2007'de Dostum ve takipçileri, kendisine karşı olan Jowzjan iline yönelik büyük bir operasyon yaptı. 2008'da Afgan polisi Dostum'un Kabil'deki evini kuşattı ancak onu tutuklamadı. Kasım 2008'de ise, Karzai, Dostum ile rütbelerinin alınması ve Türkiye'ye sürgüne gitmesi konusunda uzlaştı.'
Türkiye'nin, generalin getirilmesi için Kabil'de özel bir operasyon düzenlediği idda edilmişti. Karzai ve Dostum'un arası 2008 Şubat ayında bozulmuştu.

KAÇIRILDI İDDİASI

Türkmen Birliği'nin lideri Ekber Bey'e yönelik silahlı saldırının arkasında Özbek General'in adamlarının olduğu iddia edilmişti. Hakkında adam kaçırma, işkence, saldırı suçlamasıyla soruşturma açılan Dostum, Genelkurmay Başkanlığı görevinden de alınmıştı. Dostum'un evi Afgan ordusu tarafından kuşatıldı. Dostum aniden Türkiye'ye geldi. Bu durum 'Türkiye Dostum'u Afganistan'dan kaçırdı' iddialarını da beraberinde getirmişti.

DIŞİŞLERİ 'TEMASLARI OLABİLİR' DEMİŞTİ

DIŞİŞLERİ Bakanlığı Sözcüsü Burak Özügergin ise o dönem 'General Dostum'un Türkiye'de olduğunu' doğrulamış ancak, Dostum hakkında Afganistan'da devam eden yargı süreci olmadığını söylemişti. Özügergin, 'General Dostum Afganistan'daki Türk soylu toplumun onursal lideridir. Türkiye'de bazı temasları olabilir' demişti.

AKŞAM

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*