Rasmussen'in aklına 'diyalog' geldi

  • Giriş : 24.05.2006 / 00:00:00

Irak'a süpriz bir ziyaret gerçekleştiren Danimarka Başbakanı Andres Fogh Rasmussen yeni hükümeti tebrik ederek "her zaman yardıma hazırız" mesajını iletti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Irak'ın başkenti Bağdat'ta çeşitli temaslarda bulunan Danimarka Başbakanı Andres Fogh Rasumussen, Irak Ulusal Meclis Başkanı Mahmud El Meşhedani ile de bir görüşme yaptı.

Danimarka Başkanı Andres Fogh Rasmussen, görüşme sonrası yaptığı açıklamada "Kurulan hükümetin ülkede güvenliği sağlamaya öncelik vermesi gerektiğini" belirtti. Rasmussen, "Biz Irak halkına her zaman destek olduk. Danimarka kuvvetlerinin Irak'ta bulunması Irak hükümeti ve Birleşmiş Milletler'in talepleri doğrultusundadır. Ne zaman bize ihtiyaç kalmazsa o zaman Irak'tan ayrılacağız." diye konuştu. Irak Başbakanı Nuri Maliki'yi tebrik ettiğini de sözlerine ekleyen Danimarka Başbakanı "önem verdiğimiz en önemli konu diyalogtur. Danimarka'da çeşitli projeler var. Arap ülkeleri ile Danimarka arasındaki sorunlar diyalogla çözülmelidir." dedi.

Daha sonra söz alan Irak Ulusal Meclis Başkanı Mahmud El Meşhedani ise "Avrupa ile İslam alemi arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi üzerinde durduklarını belirtti.

Rasmussen, El Maliki hükümetinin kurulmasından sonra Irak'a gelen ikinci Avrupalı lider oldu. İngiltere Başbakanı Tony Blair de hafta başında süpriz bir ziyaretle Irak'a gelmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious