Rauf Denktaş,: "Kıbrıs Harekatı'nda beyaz atlılar vardı"

  • Giriş : 14.03.2008 / 18:09:00

Rauf Denktaş, İzmir'de lise ve üniversite öğrencilerine konferans verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

KKTC eski Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, İzmir'de lise ve üniversite öğrencilerine konferans verdi.

Bornova Anadolu Lisesi'ne (BAL) giden Denktaş, buradaki konferansının ardından Ahmet Piriştina Salonu'nda, Embiya Çavuş'un Bosna dramını yağlıboya tablolarla anlattığı "Yaşadıklarımız Bir Daha Yaşanmasın" konulu resim sergisini açtı ve gezdi. Daha sonra Urla'daki İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü'ne (İYTE) geçerek üniversite öğrencilerine seslendi. Çok sayıda öğrencinin katıldığı konferansta Denktaş, Kıbrıs'ın her karışının kanla sulandığını anlattı.

"Ateş üzerinde oturuyoruz, çünkü Türkiye nereye kadar direnecek?" diyen Rauf Rauf Denktaş, öğrencilere bir hatırasını şöyle aktardı: "Kıbrıs Barış Harekatı'nın ilk günü 1. Kolordu Komutanı Ersin Paşa'nın, Allah rahmet eylesin, Girne Boğazı'na geldiğini söylediler. Oraya gittik; her yer ateş içinde, etrafta silahlar patlamakta, paraşütler yağmakta. Bir harp sahnesinin içinden geçip paşayla kucaklaştık. Onun yanında bir paraşütçü subay duruyordu. Paraşütle inenler de gelip ona tekmil vererek emirlerini alıyor ve görev yerlerine gidiyordu. Ona, 'Kardeşim, bu cehennemin içine atladın, hiç korkmadın mı?' diye bir sordum. 'Sayın Denktaş, ben üniversite görmüş birisiyim. Hurafeye inanmam. Batıl itikatım yok ama atladığım an semada binlerce, belki onbinlerce beyaz atlar üzerinde yalın kılıç 1571'in şehitleri vardı. Onlarla birlikte indim' dedi"

Gençlerin yoğun alkışları arasında konuşmasını sürdüren Denktaş, "Kur'ân-ı Kerîm'de, şehitlerin diri olduğu, bizim bilmeyeceğimiz söyleniyor. İşte Kıbrıs'ın her karış toprağı Türk'ün kanıyla sulanmıştır. Türkiye'nin stratejik güvenliği için vazgeçilmez bir adadır. Buna inanarak her şeyimizi ortaya koyduk ve gereğini yaptık." dedi. Konuşma bitiminde İYTE Rektörü Zafer İlken, Denktaş'a teşekkür plaketi takdim etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious