Rauf Denktaş ablasını kaybetti

  • Giriş : 25.11.2006 / 00:00:00

KKTC'nin 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, İzmir'de vefat eden ablası Neriman Akıncı'nın cenazesine katılmak üzere kente geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Akıncı'nın yarın yapılacak cenaze törenine katılmak için eşiyle İzmir'e gelen Rauf Denktaş'ı, Adnan Menderes Havalimanında Vali Yardımcısı İsmail Üstüner ile Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Yusuf Ali Karaman karşıladı.
Denktaş, gazetecilere yaptığı açıklamada, dört kardeş olduklarını ve üçünün Türkiye'de bulunduğunu söyledi.

KKTC'de her ailenin birkaç dalının, ana vatana yerleştiğini, ana vatanda askerlik yaptığını, büyük mevkilere geldiğini ifade eden Denktaş, kendi ailesinin de hemen hemen yarısının Türkiye'ye yerleştiğini anlattı.

“Etle tırnak oluşumuzun devamı bu şekilde sağlanmıştır” diyen Denktaş, sözlerini şöyle sürdürdü:“En büyük ağabeyim Dr. Cahit Denktaş burada yaşamış, burada gömülmüştür. Diğer ağabeyim Ertuğrul Denktaş yüksek mühendisti. O da burada yaşamış, burada gömülmüştü. Ablam bütün ömrünü hemen hemen burada yaşamıştır. Yaşı 95'ti ve kanserdi. Sağlam bir kadındı. Sağlamlık da tabiatıyla dayanmasına ve çok çekmesine neden oldu. 7-8 aydır hastaydı, beklenen bir şeydi. Tabiatıyla büyük bir acıdır. Ağabeyim Çiğli'de gömüldüğü için ablamı da oraya defnedeceğiz.”

Denktaş havaalanından Orduevi'ne geçerken, eşi Aydın Denktaş da hastaneye giderek, morgdaki Akıncı'yı son kez gördü. Aydın Denktaş, “Rauf, ablasını hep sağlam haliyle hatırlamak istediği için morgda görmek istemedi” dedi.
Akıncı'nın cenazesi yarın öğlen vaktinde Alsancak Hocazade Camisinde kılınacak namazın ardından Çiğli'de toprağa verilecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious