Raybüs artık Türkiye'de

Raybüs artık Türkiye'de.15566
  • Giriş : 23.05.2008 / 00:28:00
  • Güncelleme : 23.05.2008 / 00:01:09

TCDD Genel Müdürlüğü, mesafesi kısa kentler arasında çalıştırılmak üzere Hyundai'a sipariş ettiği ve ''raybüs'' olarak bilinen modern dizel motorlu tren setlerinden ilkini teslim aldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Demir yolunda konforlu yolculuk için modern raybüsler geliyor.

TCDD Genel Müdürlüğü, mesafesi kısa kentler arasında çalıştırılmak üzere Güney Kore'nin Hyundai Rotem şirketine sipariş ettiği ve ''raybüs'' olarak bilinen modern dizel motorlu tren setlerinden ilkini teslim aldı.

TCDD Genel Müdürlüğünün açtığı ihaleyi kazanan Hyundai Rotem, dizel motorlu trenlerden ikisinin üretimini tamamladı.

TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, setlerden ilkini Hyundai Rotem'in Güney Kore'nin Changwon kentindeki ana üretim tesislerinde, şirketin Satış Müdürü Dong Ik Woo'dan teslim aldı.

Teslim töreninde, saatte 140 kilometre hız yapabilen yeni nesil dizel motorlu trenin kısa mesafede test sürüşüne katılan Karaman, TCDD'nin banliyö hatlarında ve İstanbul metrosunda kullanılmak üzere sipariş edilen ve üretim bandındaki diğer setleri de inceleyerek firma yetkililerinden bilgi aldı.

Karaman, burada yaptığı açıklamada, demir yollarında yeni bir konseptin geliştiğini, dizel motorlu trenleri, yolcusu çok ancak mesafesi kısa kentler arasında çalıştırmayı planladıklarını söyledi.

Yeni nesil setlerin Adana-Mersin, Denizli-İzmir, Ankara-Kırıkkale, Kütahya-Eskişehir gibi bölgelerde çalıştırılacağını belirten Karaman, ''Bu trenler daha hızlı çalışıyorlar. Daha kısa zamanda duruyor, daha kısa zamanda kalkış yapabiliyorlar. Biraz da otobüs işletmeciliğine daha yatkın. Bu trenler çok konforlu. Türkiye bu trenleri sevecek, bundan eminim'' dedi.

Süleyman Karaman, hızlı tren projeleri hayata geçirildiğinde dizel motorlu setlerle hızlı trenlere daha fazla yolcu taşınabileceğini kaydederek, dizel işletmecilik yapılan hatlarda bu trenlerin sayısının artırılacağını ifade etti. Karaman, bundan sonra benzer trenlerin Türkiye'de üretilmesi için lisans ihalesine çıktıklarını da belirtti.

-12 SET BU YIL HİZMETE GİRECEK-

Türkiye'de trenle yolculuğu daha konforlu hale getirmek amacıyla Hyundai Rotem'e 24 araçtan oluşacak 12 set sipariş verildiğini, setlerin tümünün bu yıl içinde teslim edileceğini ve Türkiye'ye ulaşan setlerin hizmete gireceğini bildirdi.

Karaman, şunları kaydetti:

''Türk halkı, bu trenlerle inşallah daha konforlu yolculuk yapacak. Bu trenlerin süspansiyonları daha iyi ve yolcuların rahatı için dizayn edilmiş. Klima ve iklimlendirmesi daha kaliteli. Koltuk dizaynları daha ergonomik. Emniyet açısından benzer trenlerden daha mukavemetli. Şu anda teknoloji açısından dizel trenlerde olması gereken her türlü konfor bu trenlerde bulunuyor.

Setlere televizyon eklenebilir durumda. televizyon yayınları verilebilirse internet ve radyo da çalışacak. Bu trenler, şu anda dünyada da mevcutların içinde en modern trenler. Şu andaki teknolojiye göre bunlarda bir eksiklik yok.

Adana-Mersin, Denizli-İzmir, Ankara-Kırıkkale, Eskişehir-Kütahya hatlarıyla sınırlı kalmayacağız. Bu trenler, yolcusu çok ve mesafesi kısa hatlarda çalışacak. İlk olarak Adana-Mersin hattında kullanılacak ve daha sonra diğer hatlarda hizmete girecek.''

-MALİYETİ 42 MİLYON AVRO-

Karaman, maliyeti 42 milyon avro dolayındaki setlerdeki her bir vagonun 72 kişilik olduğunu, iki vagonlu kullanılacak setlerin yolcu potansiyeline göre 4 vagona da çıkartılabileceğini belirtti.

TCDD Genel Müdürü Karaman, ayrıca demir yollarında artık lokomotifsiz tren konseptinin başladığını, yeni nesil trenlerin her vagonunda bulunan ''CER'' motorları sayesinde gücün lokomotif yerine vagonlara dağıtıldığını vurguladı. Karaman, hızlı trenlerin de bu teknolojiye uygun olarak üretildiğini, demir yollarında artık lokomotiflerin yerini sadece setlerin alacağını kaydetti.

Bu arada, Hyundai Rotem'in Satış Müdürü Dong Ik Woo, TCDD'nin yanı sıra İstanbul metrosu için de araç ürettiklerini, şirketin Türkiye'deki demir yolu projeleriyle yakından ilgilendiğini ve bugüne kadar Türkiye'den 400 milyon doların üzerinde sipariş aldığını belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious