Recai Kutan: "PKK'nın arkasında ABD, AB ve İsrail var "

  • Giriş : 01.07.2007 / 16:13:00
  • Güncelleme : 27.03.2010 / 13:12:36

SP Genel Başkanı Recai Kutan, PKK terörünün arkasında ABD, Avrupa Birliği (AB) ve İsrail’in olduğunu öne sürdü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kutan; “ABD ve AB'ye tavır koymadan terörün önüne geçilemez. Tayyip Bey teröristlerin sayısına 5 bin diyor. Nasıl bu 5 bin baldırı çıplak yıllardır ülkenin başına bela oluyor” dedi.

Seçim çalışmaları için Gaziantep'e gelen SP Genel Başkanı Recai Kutan, Tuğcan Otel'de basın toplantısı yaptı. seçim çalışmaları hakkında bilgi veren Kutan, gazetecilerin sorularını da yanıtladı. Bir gazetecinin, “Güneydoğu'nun sorunlarının çözümü konusunda neler yapacaksınız?” sorusunu Kutan, “Bölgedeki PKK terörünün bitirilemeyişi devlet-millet kaynaşmasının sağlanamayışına bağlıdır. Devleti temsil eden memur, Güneydoğu'yu sürgün yeri olarak görüyor. Ne diyor Tayyip Erdoğan Bey, 'PKK teröristlerinin sayısı 5 bin', Sonra 'Yok yanlış oldu 3 bin 500' dedi. Nasıl oluyor da, bu 5 bin tane baldırı çıplak, senelerden beri başımıza bela oluyor” diye yanıtladı.

“PKK KUKLA”

PKK'ya Amerika, AB ve İsrail'in destek verdiğini ileri süren Recai Kutan şunları söyledi:

“Mesele sadece PKK terörü değil. Bunların arkasındakiler önemli. Bunlar kukla. Bu kuklayı oynatanlar önemli. Bunlar Amerika, Avrupa Birliği ve İsrail. Bu kuru iddia değil. En yetkililerimiz Eski Genelkurmay başkanlarından Doğan Güreş bunu basının önünde açıkladı. 'Bundan birkaç gün evvel ABD helikopterleri, Güneydoğu'daki falanca dağın tepesindeki PKK teröristlerine malzeme götürdü' dedi. İşte Amerika bizi boyuna uyutuyor. Edip Başer Paşa da basın önünde aynısını söyledi. Evet Kuzey Irak'taki eğitim çalışmalarını İsrailli subaylar yönetiyor. Dolayısıyla, 'Efendim biz PKK ile mücadele ediyoruz' denilemez. ABD'ye ve Avrupa Birliği'ne kesin bir dille tavır koymadığınız sürece terörün önlenmesi mümkün değil.”

ABD'YE TAVIR KONULMALI

Türkiye'nin ABD'ye tavır koyma gücünün bulunduğunu, ABD'nin Irak'ta tam bir batağın içine girdiğini, İncirlik ve İskenderun Limanı'ndan lojistik destek aldığını savunan Recai Kutan, “Türkiye'nin, ABD'ye tavır koyma gücü elbette var. İşte Amerika Irak'ta tam bir batağın içine girdi. İncirlik'ten, İskenderun Limanı'ndan lojistik destek alıyor. Tavır koyacaksın. İskenderun limanı onlara artık hizmet vermeyebilir. Bunu ortaya koyduğunuz zaman, Amerika da artık ayağını denk almak zorunda kalır” diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious