Recai Kutan: "Şener'in başarılı olma şansı yok"

Recai Kutan:
  • Giriş : 11.05.2008 / 03:45:00
  • Güncelleme : 11.05.2008 / 00:07:21

Recai Kutan, Şener önderliğinde yapıldığı ileri sürülen yeni oluşumun başarı şansının olmadığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Partisinin il kongresine katılan Kutan basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Kutan, kendisine yöneltilen Abdullatif Şener başkanlığında kurulacağı söylenen yeni oluşumun AK Parti'ye alternatif olup olamayacağı yönündeki soruya "Hayır alternatif olamaz. Böyle bir yeni oluşumun başarılı olma şansı bana sorarsanız sıfırdır." cevabını verdi.

Kutan, MHP'nin türban konusunda AK Partiyi tuzağa düşürüp düşürmediği tartışmalarına da katıldı. Böyle bir oyun olma ihtimali bulunduğunu belirten Kutan, ayrıca AK Parti'nin türban konusunda geri adım atacağı yönünde söylemler bulunduğunun da altını çizdi.

Kutan, "AKP tarafından hazırlanan Anayasa değişiklik teklifini bizim anayasacılarımız yeterli görmediler ve onlara tekliflerde de bulundular. Bu değişikliği şu şekilde yaparsanız tamamen hukuka uygun olur dediler. Bu itibarla böyle bir Anayasa Değişikliği yapılsa bile başörtüsü meselesinin halledilemeyeceği görüşündeler." dedi.

Yapılan baskılar sebebiyle AK Parti'nin böyle bir hareketten vazgeçeceği yönünde de söylentiler bulunduğunu hatırlatan Kutan, "MHP'nin AK Parti'yi oyuna getirdiği söyleniyor, ama kesin birşey söyleyemem. Öyle bir oyun olma ihtimali de var." ifadelerini kullandı.

Saadet Partisi Genel Başkanlığı görevine yeniden aday olup olmayacağı konusunda da beyanatlarda bulunan Kutan, şunları söyledi: "Bizde kararlar çok geniş istişarelerle verilir. Ben bugüne kadar hiçbir göreve kendim talip olmadım. Yani dolayısıyla ben genel başkanlığa aday olacağım demem. İstişareler neticesinde bizim tabanımız bir karar verir, o kararda uygulanır. Benim eğilimim olmamak yönünde. Ama camianın bu konuda vereceği karara da itiraz edemem."

Kutan, kongrede yaptığı konuşmada CHP'nin AK Parti'ye destek verdiği yönündeki sözlerine açıklık getirdi: "Bunu destek olmak niyetiyle yapıyor değil. Ama fiilen yaptıkları uygulama AKP'nin işine geliyor. Çünkü CHP'liler öyle milleti rencide edecek beyanlarda bulunuluyor ki, ondan ürkenler gidip AKP'ye oy veriyor." şeklinde konuştu.

Kutan, SP'nin ilişkilerinin CHP ile mi yoksa AK Parti ile mi daha sıcak sorusuna şu cevabı verdi: "Biz bütün siyasi partiler ile eşit mesafedeyiz. Bizim dışımızdaki bütün partiler zihniyet bakımından yanlış bir zihniyeti temsil ediyorlar. Buna AKP'de dahil. Biz hepsine eşit mesafedeyiz. Şu bize yakın şu bize uzak diye bir ayrım yapmayız."

Kongreye mevcut başkan Mehmet Asiltürk başkanlığındaki tek liste ile gidildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious