Recai Kutan yeniden aday olmayacak

Recai Kutan yeniden aday olmayacak.18276
  • Giriş : 29.08.2008 / 08:40:00

Recai Kutan, önümüzdeki kongrede aday olmayacağını açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kutan ayrıca gündemdeki konularla ilgili yaptığı açıklamada, Türkiye'nin yanlış doğalgaz politikaları sonucu Rusya'ya yüzde 65 bağımlı hale geldiğini anlatarak, bakanlık yaptığı dönemde İran ile yapılan doğalgaz anlaşmasını ABD'nin hangi gerekçelerle engellemeye çalıştığını aktardı.

Yeni ve sivil Anayasa çağrısında bulunan SP lideri Recai Kutan, Anayasa değişikliğine tam destek verirken, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün kapatılan Refah Partisi lideri Necmettin Erbakan'ın ev hapsini kaldırmasını olumlu bir gelişme olarak karşıladıklarını açıkladı. Erbakan'ın hukuken siyasete tekrar dönmesinin mümkün görünmediğini aktaran Kutan, SP'nin gelecekdeki lideri için ise teşkilatın karar vereceğini aktardı.

Cihan Haber Ajansı tarafından hazırlanan ve 80 yerel kanalda aynı anda canlı olarak yayınlanan "Anadolu'da Sabah" programına katılan SP lideri Kutan, ziyaretinde, gündeme ve partisindeki gelişmelere ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Kutan, siyasi partilerin, dernekler kadar güvencesi olmadığını belirterek, siyasi partiler yasasının yeniden gözden geçirilmesini istedi. Kutan, Kafkaslar'da yaşanan gerginlikte başta ABD ve Gürcistan'ı sorumlu gösterdi. Bir dönem Enerji Bakanlığı da yapan ve Türkiye'de GAP gibi bir çok projede imzası bulunan Kutan, Türkiye'nin, doğalgazda, bir ülkeye yüzde 30'dan fazla bağımlı olmaması gerektiğini söyledi.

BÜYÜK BİR HAKSIZLIK ENGELLENDİ

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün kapatılan Refah Partisi lideri Necmettin Erbakan'ın ev hapsi cezasını kaldırması nedeniyle yapılan eleştirilere cevap veren Kutan, "Bizim yasalarımız sağlık nedeniyle bir kişinin yetkili kurumların tespiti ile hapis cezasını çekmeyeceği af uygulanabileceğini belirtiyor. Bu Cumhurbaşkanın takdirine bırakılmış. Sayın Erbakan için de bu süreç işledi. Sağlık raporları alındı. Sayın Cumhurbaşkanı da imzaladı. Bu memnuniyet verici bur durum. Bir haksızlık büyük ölçüde engellenmiştir." dedi. Eleştiride bulunanların haksızlık yaptığını dile getiren Kutan, ''Sayın Cumhurbaşkanı söylüyor. 'Önüme gelen dosyayı inceledim ve imzaladım' diye. Bu konuda aynı şeyi isteyenlerin dosyasını göndermesi gerekiyor demekki'' şeklinde konuştu.

''ADAY OLMAK İSTEMİYORUM''

Kutan, önümüzdeki günlerde yapılacak SP kongresinde adaylığı ile ilgili bir soruya hiçbir zaman görev talip olmadığını anlatarak, ''Hep camiamız istedi, ısrar etti aday oldum. Ama bu sefer camiayı ikna edersem aday olmak istemiyorum.'' dedi.

ERBAKAN'IN SİYASETE DÖNMESİ MÜMKÜN GÖRÜNMÜYOR

Necmettin Erbakan'ın haksız yere mahkum edildiğini söyleyen Kutan, Erbakan'ın tekrar siyasete dönmesi ve partinin başına geçmesi hakkında, ''Sayın Erbakan'ın siyasete tekrar dönmesi mümkün görünmüyor. Bu konuda hukukçularımız incelemelerde bulundu. Siyasete dönmesi yada partinin başına geçmesi hukuken mümkün değil.'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*