Recep İvedik, Recep Tayyip Erdoğandır!

Recep İvedik, Recep Tayyip Erdoğandır!.10538
  • Giriş : 30.04.2008 / 12:25:00

Öncelikle bir televizyon karakteri olarak ortaya çıkan Recep İvedik'in sinema filmi gişe rekoruna koşuyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

10. haftada halen gösterimde olan filmi şu ana dek 4 milyonu aşkın izleyici gördü. Film, Türk sinemasında son yılların en çok izlenen filmi 'Kurtlar Vadisi-Irak'ın tahtını sallayacak gibi görünüyor.

Recep İvedik, mesleği ‘Camın Önünde Oturmak’ olan, dağınık siyah saçları, dört aydan fazla giymediği turuncu gömleği, ağzındaki sigara izmariti ve omzundaki sigara külleriyle halkın gönlünü fetheden bir idol olma yolunda ilerliyor.

Biz de gösterime girdiği günden bu yana gündemden düşmeyen filmi Türk mizah ustalarına, sosyolog Nilüfer Narlı'ya ve Şahan Gökbakar ile Recep İvedik’in senaryosunu yazan karikatürist Serkan Altuniğne’ye görüşlerini sorduk.

Gani Müjde: Recep İvedik, muhafazakarlaşmaya bir tepki

Muhafazakar bir hükümet ve muhafazakar toplum... Bu iki nedenden dolayı mizah algısının çok düştüğünü düşünüyorum. Belki Recep İvedik de “muhafazakarlaşmaya bir tepki” olarak bu kadar tuttu. Muhafazakarlığın tersi bir adam. Birasını içen, camının önünde küfürlü konuşan, kadınları seven, kadınların peşinde koşturan, çıplak kadın gördüğünde dayanamayan ama aynı zamanda delikanlı.

Metin Uca: Recep İvedik, Recep Tayyip Erdoğandır

Böyle bir tipin varlığı çevremizde çokluğu hatta bir adım öteye götüreceğim, yetersiz ve yeteneksizliğini söylem biçimim kabalıktır ve şiddettir diye tanımlayan kendi “hırt”lığını da bu anlamda yetiştiği mahalle ile özdeşleştirip bunu siyasi  bir söylemmiş gibi kullanan tuhaf tiplerin yönetime egemen olduğu bir ülkede aslında Recep İvedik'in siyasette izlerini bulmak mümkün. Kimden bahsettiğim anlaşıldı sanırım. Kişisel faşizmini tam anlamıyla bir diktatörlüğe dönüştüren bence Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Recep İvedik’in yumuşatılmış halidir.

Müjdat Gezen: Gerçek mizahi karakterler 30 yıl sonra bile yaşar

Bomboş bir tipse eğer bu, 30 sene sonra tartışılmalı. O eğer bir katkıda bulunmuş, mizah tarihine geçecek bir boyut kazanmışsa, kalıcı olmuşsa o 30 sene sonra vardır. Diğer türlüsü, buza yazı yazmaktır.

Halit Akçatepe: Bu filmi izlemeyeceğim

Ben bu filmi izlemedim, izlemeyeceğim de. Bana hoş bir film olarak gelmiyor. Bence iyi bir film değil. Herşey izleniyor, herşey yapılıyor. Ben Recep İvedik’i tanımıyorum. İleriye geleceğe kalacak bir film değil. Ben sululuktan hoşlanmam. İnsanlar düşünmek istemiyor. Gülüp geçinmek istiyorlar. Bu durumda da tutar tabi Recep İvedik.

Filmin senaristi Serkan Altuniğne: 20 yıl sonra Recep İvedik kült bir karakter olacak

Bir film eleştirisinde yapılacka en kötü şey, “çok küfürlüydü” demek olur.  O zaman “Rezervuar Köpekleri”ni hiç izlemeyelim, Amerikan filmlerini izlemeyelim. D Dönem dönem gişede başarılı olmuş tüm filmler için bu eleştiri yapıldı. Gora filmleri için de zamanında Kemal Sunal filmleri için de bu yapıldı. Şimdi aynı kitle Kemal Sunal filmlerine toz kondurmuyor. R20 yıl sonra “Recep İvedik çok kült bir karakter” diyecekler. Recep İvedik, sinemada devam edecek. İkinci filmin hazırlıklarına başladık.

Sosyolog Prof. Dr. Nilüfer Narlı “Recep İvedik, kentleşemeyen çoğunluğu temsil ediyor.

Recep İvedik karakterindeki en çarpıcı özellik, kentte yaşamasına rağmen kentli kültürü benimseyememiş, kentlileşememibir insan profil olması. Toplu yaşamın gerektirdiği adadb-ı muaşeret kurallarına çok fazla dikkat etmiyor, oto kontrolü çok zayıf. Recep İvedik, kentleşemeyen çoğunluğun temsili gibi.
Filme giden insanlarla da konuştum. Recep ivedik karakteri üzerinden eleştirel bir bakış edinmek yerine kentleşemeyen insanın sorununu anlamak oradan eleştirel bakış kazanmak ya da tartışmaya girmek yerine insanlar Recep İvedik’in o savunma mekanizmasını benimsiyorlar. Recep İvedik’in geliştirdiği savunma mekanizması da her şeyi alaya almak, kaba saba esprilerle geçiştirmek, hayatı ciddiye almamak…

H2

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious