Recep Tayyip Erdoğan'ın liderlik şifrelerini sıralıyor

Recep Tayyip Erdoğan'ın liderlik şifrelerini sıralıyor.73906
  • Giriş : 09.09.2007 / 13:18:00
  • Güncelleme : 31.08.2016 / 23:20:03

Erdoğan'ın Liderlik Şifreleri'' adlı kitabında, Başbakan Erdoğan'ı liderliğe götüren özelliklerini sıralıyor

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Recep Tayyip Erdoğan'ın Liderlik Şifreleri, kitapçı raflarında yerini aldı. Bayhan, yaptığı açıklamada, ''olgun bir demokratik süreç için henüz genç sayılan Türkiye tarihine, pek çok siyasi önderin sığdırıldığını'' belirterek, ''Kitabımda, Başbakan Erdoğan'ın il başkanlığından başlayarak, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı, ardından kurduğu siyasi hareketi ve Başbakanlığa yükselişine kadar yaşanan süreci incelemeye çalıştım'' dedi.

''Tarafsız bir gözle incelenerek, siyasete meraklı ve siyasette başarılı olmak isteyenlere model olabilecek uygulamaların irdelendiği eserinde, Başbakan Erdoğan'ı başarıya götüren nedenleri tek tek sıraladığını'' ifade eden Bayhan, ''Erdoğan'ın yönetim tarzının incelenmesi gerektiğini düşünüyorum. Zira siyasette başarının tesadüflere yer bırakmayacak kadar çalışma gerektirdiğini biliyorum'' diye konuştu.

Fatih Bayhan, bu eseriyle ''Halkıyla açık ve şeffaf iletişim kuran bir liderin gizlediği, örttüğü şeyleri deşifre etmek yerine, görülen ama belki fark edilmeyen, yaşanan ama belki hissedilmeyen noktaları gün yüzüne çıkartmayı amaçladığını'' anlattı.

-''SAMİMİYET, ÇALIŞKANLIK, VEFALILIK, İYİ YÖNETİCİLİK...''-

Bayhan'ın 4 bölümden oluşan kitabının üçüncü bölümünde yer alan ''Liderlik Şifreleri'', ''samimiyet, çalışkanlık, vefalılık, iyi yöneticilik, kararlılık, ilkelilik, cesaret, halk adamlığı, teşkilatçılık, mütevazılık, programlılık, vizyon sahibi olma, zamanı iyi kullanma ve benzeri'' sıfatlar şeklinde sıralanıyor.

Recep Tayyip Erdoğan'ın Liderlik Şifreleri kitabında, ''Duruşu, konuşması, icraatları, samimiyet çizgisinin en açık delilidir. Erdoğan'ın insanlarla tokalaşırken muhatabının gözlerinin içine bakması, hem bir değer, hem de samimiyet ifadesi olarak tesir bırakıyor'' diyen Bayhan, ''Erdoğan'ın bir işte erteleme, öteleme ve bahane üretmeyi kabul etmediğini'' ifade ediyor. Fatih Bayhan, ''Kiminle nasıl çalışacağı, kimden nasıl faydalanacağını bilen bir lider için başarı kaçınılmazdır'' görüşünü dile getiriyor.

Bayhan, kitabında Başbakan'ın ''iyi yöneticilik'' anlayışını da şöyle açıklıyor: ''Erdoğan, iyi bir ekiple etkin ve tutarlı bir idare anlayışıyla başarıyı yakalamıştır. Yöneticiliğinde hissiyatı ve gerçeği ayırt edebilen bir özelliğe sahiptir. Erdoğan'ın yönetirken takımda aradığı en önemli iki şeyin olduğunu görüyoruz. O da liyakat ve güven... Bu iki temel özelliğe dikkat eden lider, takım sinerjisiyle başarıyı yakalamayı, sonuca ulaşmayı elde edebilir.''

Kitabında, Başbakan Erdoğan'ın, ''ilkelilik'' özelliğinin de bulunduğunu belirten Bayhan, ''Erdoğan'ın siyaset tarzına daha yakından bakıldığında da önceden birtakım ilkeler belirlediğini, sonra da bu ilkeler etrafında iş ve işlemler yaptığını görüyorsunuz'' görüşünü dile getiriyor.

Bayhan, ''Erdoğan'ın risk almayı seven bir yapısı var. Onun için küçük ya da büyük fark etmez. Risk almayı seviyor. Onun gibi liderlere 'risk avcısı' da deniyor'' sözleriyle, cesaretin, liderlik için gerekli bir özellik olduğuna işaret ediyor.

Yazar, kitabında, Erdoğan'ın ''halk adamı olması'' özelliğini, ''3 çocuğunu kuş gribinden kaybeden aileye ev verdi'', ''Tren kazasında ölen genç kız için Kur'an okudu'' ve ''Adaşının adak mevlidine gitti'' ifadeleriyle destekliyor. Fatih Bayhan, Erdoğan'ın ''mütevazılığı''na ilişkin ise ''Aracını durdurdu ve indi'', ''Köylünün meyve bahçesine davetini kırmadı'' gibi örnekler veriyor. Erdoğan'ın en yoğun günlerinde bile günlük tutmasını, programlı olmasına bağlayan Bayhan, Başbakan'ın zamanı iyi kullanmasını da ''onunla yakından çalışan ekibin, gece-gündüz kavramları da değişiyor. 'Durmak yok, yola devam' sloganı, tam burada yerine oturuyor'' ifadeleriyle özetliyor.

Kitapla ilgili teknik bilgiler, arka kapak yazısı ve internet üzerinden sipariş şartları için bu linki kullanabilinirsiniz..

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious