'Reel sektöre bu çözümleri bekliyor'

'Reel sektöre bu çözümleri bekliyor'.15549
  • Giriş : 27.01.2009 / 17:43:00

Küresel krizin etkisiyle deflasyon riski taşıyan piyasalara Türkiye de girecek mi?İşte reel sektörde halen sağlam olan Türk şirketlerini tehdit eden riskler ve çözümleri:

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kriz sırasında, reel sektör için yeterli tedbir alınmazsa, halen sağlıklı olan şirketlerin durumu da bozulacaktır.

- Deflasyon (mal ve servis fiyatlarının düşmesi) halinde, şirketlerin kredi geri ödemeleri de zorlaşacağı için, bu durum, bankaların sıkıntılarını da artıracaktır.

- Yani, ekonomileri artık, “yüksek enflasyon” değil; “yüksek deflasyon”, tehdit ediyor.

- Sanılanın aksine, krizin, bizim gibi gelişmekte olan ülkeleri oransal olarak daha fazla etkileyeceği anlaşılıyor.

- Kurtarma paketleri ve vergi gelirlerinin düşmesi nedeniyle, devlet maliyeleri de zor durumda kalacaklar ve ilave borçlanmak veya merkez bankaları kaynaklarını kullanmak zorunda olacaklardır.

- Müdahale edilmeyerek, krizin dibe vurmasına izin verilse, toparlanma çok daha çabuk olacaktır. Ancak, devletler, yaşın yanında kurunun da yanmaması amacıyla, dibe vurmaya izin vermiyorlar.

- Krizde borsaların kaybı halen 30 trilyon doları buldu. Dolayısıyla, ciddi bir düzelme başlamadan borsalar bu kaybı karşılayamazlar.

- Faizler düşse bile, “spread”ler (risk marjları) yükselmekte; dolayısıyla, faizdeki düşmeler, borç talep edenlere yansıyamamaktadır.

- Sanayi üretimimiz, krizin ortasında bulunan, Avrupa Birliği ve ABD'den (önceki yıla göre, yüzde değişim olarak), 2 mislinden fazla düşmüştür.

- Halen, ortalama olarak yüzde 4 civarında olan, geri ödenemeyen krediler oranı, 2009 yılında yüzde 8- 10 seviyelerine yükselecektir.

Öyleyse ne yapmalı?

Alınan tedbirler yerindedir; ama yeterli değildir.

- IMF kaynaklarının bir bölümünün bankalara verilmesi, bunların krediye dönüşeceği anlamında olmaz. Bunların mutlaka krediye dönüşmesi için tedbir alınmalıdır.

- Krizin yükü, giderek devlete yönlenecektir. Kurtarma operasyonları yapılması bile gündeme gelebilir. Gündeme gelmese bile vergi gelirleri beklenmedik ölçüde düşecektir. Bu nedenle, Maliye, hemen tedbirlere başlamalıdır.

- Merkez Bankası, mutlaka devreye girerek, sadece bankaları değil, reel sektörü de destekleyici tedbir almalıdır.

- Sağlıklı şirketlerin hisse senetleri veya tahvillerinin, Merkez Bankası tarafından satın alınması dahi gündeme getirilmelidir.

- Merkez Bankası, kredi mektuplu döviz hesapları ve süper hesaplarını beklemeden bankalara devretmelidir.

- Beklenilmeden, yasal değişiklik yapılarak, vadeli çek yazılmasına ve bu çeklerin kırdırılmasına olanak tanınmalıdır.


Milliyet

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*