Refah ve Fazilet Partisi'nin kapatılmasını hatırlattı

Refah ve Fazilet Partisi'nin kapatılmasını hatırlattı.9671
  • Giriş : 19.01.2008 / 13:59:00
  • Güncelleme : 19.01.2008 / 14:04:47

Eski Cumhuriyet Başsavcısı Vural Savaş, AK Parti'nin çoktan kapatılması gerektiğini iddia etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Son bir haftaya damgasını vuran ‘türban’ tartışması parti kapatmaya kadar dayandırıldı.

Başbakan Erdoğan’ın sözleri ve MHP’nin getirmiş olduğu çözüm önerisiyle alevlenen tartışmayı, parti kapatmaya kadar götüren Yargıtay eski Cumhuriyet Başsavcısı Vural Savaş, yine demokrasi dışı açıklamalarda bulundu.

REFAH VE FAZİLET ÖRNEĞİ

Türbanla ilgili gündeme getirilen değişikliklerin Anayasa’nın değiştirilemez nitelikteki maddelerine aykırı olduğunu ve parti kapatmayı gerektirdiğini iddia eden Savaş, türbanla ilgili duruşları ve tavırları nedeniyle daha önce Refah Partisi ve Fazilet Partisi’nin kapatıldığını hatırlatarak, Anayasa Mahkemesi’nin 1989’da verdiği kararı hatırlattı.

SKY Türk’e konuk olan Savaş, Parti genel başkanlarından gelen türbanın serbest bırakılması yönündeki değerlendirme ve önerilerin bile başlı başına kapatmaya neden olabileceğini öne sürdü.

KAPATILSAYDI GÜL DE SEÇİLMEZDİ

AK Parti’nin aslında 6 yıl önce kapatılması gerektiğini ileri süren Savaş, “AK Parti zamanında kapatılsaydı Abdullah Gül Cumhurbaşkanı olamazdı” dedi.

“AKP iktidara geldiği dönemde bile yaptıkları nedeniyle dava açılsaydı mutlaka kapatılacaktı. Bu parti kapatmadan sonra Başbakan da dâhil olmak üzere milletvekillikleri düşecek, Abdullah Gül Cumhurbaşkanı olamayacaktı. Bu gecikmiş olsa bile, Anayasa ve yasaların bugün uygulanması gerekiyor.” diyen Savaş, “Eğer mahkemeler bu hükümleri korumazsa, İç Hizmet Kanunu gereğince Cumhuriyetimizi koruyacak güçler devreye girer. Bu tip müdahalelere gerek kalmadan hukukun işlemesi gerekir” şeklinde konuştu.

Vural Savaş Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısıyken, 21 Mayıs 1997’de Refah Partisi’ne, “Anayasamıza göre değiştirilmesi teklif dahi edilemeyecek olan laik cumhuriyet ilkesine aykırı eylemlerin odağı haline geldiğini ve giderek ülkemizi bir iç savaş ortamına sürüklediğini açıkça göstermektedir" gerekçesiyle, 7 Mayıs 1999'da da, Fazilet Partisi'ne, "Laiklik karşıtı eylemlerin odağı haline geldiği" ve "kapatılan RP'nin devamı olduğu" sebebiyle kapatılma davası açmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious