Referandum genelgesi yayınlandı

Referandum genelgesi yayınlandı .9376
  • Giriş : 23.09.2007 / 16:36:00

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Anayasa değişikliği yasasının halk tarafından oylanacağı 21 Ekim’de huzur ve güvenin sağlanması için alınacak önlemlerle ilgili genelge yayınladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İçişleri Bakanlığı’ndan valiliklere gönderilen genelgede vatandaşların oylarını serbestçe kullanabilmesi için gerekli önlemlerin alınacağı, propaganda faaliyetlerinin kanunlar çerçevesinde ve herhangi bir kısıtlamaya maruz kalınmadan yapılabilmesinin sağlanacağı kaydedildi. Referandum öncesinde ve sonrasında, kamu görevlileri ve güvenlik güçlerinin, idarenin tarafsızlığını zedeleyici davranışlardan kaçınacağı ve tam bir tarafsızlık içinde hareket edeceği vurgulandı.

Genelgede, oylamanın düzen içinde yapılmasıyla ilgili görevin il ve ilçe seçim kurullarına ait olduğu belirtilerek, Yüksek seçim Kurulu’nun (YSK) denetiminde olan bu kurulların kararlarının titizlikle takip edilmesi gerektiği hatırlatıldı.

Genelgede, yasal olarak belirlenen yerler afiş ve pankart gibi malzemelerin asılmasına izin verilmeyeceği kaydedilen genelgede, çevre kirliliğine karşı gerekli önlemlerin alınması istendi.

Genelgede ayrıca, oylama sırasında huzur ortamını bozmayı amaçlayan kişi ve grupların faaliyetlerinin önlenmesine yönelik tüm faaliyetlere karşı istihbari bilgiler ışığında gerekli önlemlerin alınacağı da belirtildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious