Referandum için seçmen listeleri askıya çıkarıldı

Referandum için seçmen listeleri askıya çıkarıldı.8831
  • Giriş : 06.08.2007 / 23:05:00
  • Güncelleme : 06.08.2007 / 22:40:28

21 Ekimde yapılacak halkoylamasında kullanılacak seçmen listeleri muhtarlıklarda askıya çıkarıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesini de öngören Anayasa Değişikliği paketi için 21 Ekimde yapılacak halkoylamasında kullanılacak seçmen listeleri güncelleştirilmek üzere muhtarlıklarda askıya çıkarıldı. Listeler, 19 Ağustos Pazar gününe kadar askıda kalacak.
Yüksek seçim Kurulunun (YSK) belirlediği takvime göre, bugün saat 08.00'de askıya çıkan listeler, 22 Temmuz milletvekili genel seçimindeki listelerden oluşacak ve 19 Ağustosa kadar Bilgisayar Destekli Seçmen Kütüğü Sistemi (SEÇSİS) kapsamında güncellenecek.

Muhtarlık bölgesi askı listelerine veya daha sonra yapılan seçimlerde güncelleştirilen listelere herhangi bir sebeple yazılamamış olanlar, 21 Ekim 1989 tarihinde ve daha önce doğanlar, sürekli oturmak amacıyla başka bir muhtarlık bölgesine taşınanlar, kimlik ve adres bilgilerinde yanlışlık veya eksiklik bulunanlar ve özellikle Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası bulunmayanlar, askerlikten terhis olanlardan listede kaydı bulunmayanlar, taksirli suçlardan hükümlü veya tutuklu olduğu halde listeye yazılmayanlar muhtarlıklara başvurabilecek.

Kısıtlı veya kamu hizmetlerinden yasaklı olanlar, silah altında bulunan erler, onbaşılar ve kıta çavuşlarıyla askeri öğrenciler listelere yazılamayacak.

Kimlik bilgilerinde yanlışlık olanlar muhtarlıklardaki seçmen bilgi düzeltme formlarını, yeni kaydolacaklar da kayıt formlarını TC kimlik numaralarına yer verecek şekilde dolduracak.

Listeler askıdan inip kesinleştikten sonra başka bir muhtarlık bölgesine taşınanlar ikametgah belgesiyle ilçe seçim kurullarına başvurarak, yeni listelere eklenecek.

Listelerde isimleri olduğu halde, o muhtarlık bölgesinde oturmadığı tespit edilen seçmenlerin kayıtları, ilçe seçim kurulu başkanının kararıyla dondurulacak.

Özürlü seçmenlerin oylarını rahatlıkla kullanabilmeleri için özür durumları askı listelerinde gösterilecek.

Cezaevlerinde taksirli suçlardan tutuklu ya da hükümlü bulunanlara ait seçmen listeleri de 17 Ağustos Cuma günü saat 17.00'ye kadar askıda kalacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious