Referandum kararı dünya basınında da yer buldu

Referandum kararı dünya basınında da yer buldu.14644
  • Giriş : 06.07.2007 / 11:25:00

Anayasa Mahkemesi'nin kararına dünya 'beklenmedik' yorumunu yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Anayasa Mahkemesi’nin Cumhurbaşkanını halkın seçmesini içeren Anayasa değişikliğine yönelik yapılan iptal başvurusunu reddetmesi uluslararası basını şaşırttı. Kararı "beklenmedik" olarak değerlendiren dünya basını, Anayasa Mahkemesi’nin Sezer-AKP mücadelesine de nokta koyduğu değerlendirmesi yaptı.

EL PAİS: BEKLENMEYEN KARAR

İspanyol El Pais ise Anayasa Mahkemesinin "beklenmeyen" kararının seçim kampanyasının kızıştığı bir döneme denk geldiğine işaret etti. Mahkeme’nin, Mayıs ayındaki Cumhurbaşkanlığı krizinde oynadığı role dikkat çeken gazete, Mahkeme’nin son kararının AKP’yi sevindirdiğini yazdı. Gazete, "Ancak Türklerin sandıkta sonraki cumhurbaşkanını seçip seçemeyeceği veya 2014’e kadar beklemek zorunda kalacağı belli değil" sözleri kullandı.

BBC: KARAR CHP VE CUMHURBAŞKANI İÇİN BİR FELAKET

BBC’nin haberinde ise Anayasa Mahkemesi’nin söz konusu kararının Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve muhalefetteki CHP için bir felaket olduğu değerlendirmesi yapıldı. Haberde gerek Sezer’in gerekse CHP’nin Anayasa Mahkemesi’ne yaptığı başvuru hatırlatıldı. Türkiye’de son dönemde laik kurumlar ile İslamcı AKP arasında bir "savaş" olduğu ifade edilen haberde, Anayasa Mahkemesi’nin bu ortamda aldığı karar "sürpriz" olarak değerlendirildi.

EL CEZİRE: ANAYASA MAHKEMESİ’NDEN BEKLENMEDİK KARAR

El Cezire televizyonunun haberinde Anayasa Mahkemesi’nin "beklenmedik bir şekilde, Hükümet’in Cumhurbaşkanını Meclis’in değil halkın seçmesi için referanduma gidilmesi yönündeki planlarını destekleyen bir karar aldığı" ifade edildi. Haberde, söz konusu kararın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a destek verdiği değerlendirmesi yapıldı. El Cezire ancak Türk seçmenlerin yine de muhtemelen Cumhurbaşkanlarını 2014’ten önce hak oyuyla seçemeyeceğini belirtti.

Le Monde: Laikliği koruyanlarla eski İslamcıların savaşı sonuçlandı

Fransız Le Monde gazetesi tarafından “Laikliği koruyanlarla eski İslamcıların savaşı sonuçlandı'' yorumuyla duyuruldu.
Mahkemenin kararından kısa bir süre sonra internet sitesinde konuya ilişkin ayrıntılı bir yoruma yer veren Le Monde gazetesi, bu gelişmenin Abdullah Gül'ün TBMM'de seçilmesinin engellenmesiyle başlayan savaşı hükümetin kazandığını yazdı.

Financial Times: Anayasa Mahkemesi seçimleri destekliyor

Anayasa Mahkemesi muhalefetle hükümet arasında cumhurbaşkanını halkın seçmesi yönündeik tartışmada hükümeti destekleyen bir karar aldı. Mahkemenin bu kararı bu yıl teklif üzerinde bir referandumun da yolunu açıyor. Hukuk ve siyaset uzmanları halkın bu teklifi kabul edeceğini savunuyor. Bu da daha sonraki bir tarihte doğrudan seçilmiş bir cumhurbaşkanına yolu açacaktır. Böyle bir hareket ülke yönetimini çok başkalaştıracaktır. Kararın genel seçimlerden iki hafta önce açıklanması da ayrıca dikkat çekti. Mahkeme bu kararı teklifin reddedilmesini isteyen muhalefet partisi ve "kökten laik", "mecburi" Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in talebinden sonra verdi. Oysa Türkiye'nin laik kurumları -ki buna Ordu da dahildir- Abdullah Gül'ün cumhurbaşkanlığına "karısının başörtüsü" yüzünden karşıydı. Gül'ün yükselişi aynı zamanda İslami kökenli partilere ülkeinn siyasi kurumlarını yönetme hakkı verecek endişesi hakimdi.

 

MİLLİYET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious