Referandum kararına kim ne dedi?

Referandum kararına kim ne dedi?.9923
  • Giriş : 15.06.2007 / 14:58:00

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, "Milletin dediği olacak" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

UNAKITAN: MİLLETİN DEDİĞİ OLACAK


Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in, cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesi ve seçimlerin 4 yılda bir yapılmasını öngören Anayasa Değişikliği paketini, halkoyuna sunulmak üzere Başbakanlığa göndermesine ilişkin ''Biz de ne olacak diye bekliyorduk. Madem referandum, milletin dediği olacak'' dedi.

İki gündür Eskişehir'de bazı kurum ve kuruluşları ziyaret edip incelemelerde bulunan Unakıtan, Organize Sanayi Bölgesi'ndeki camide cuma namazı kıldıktan sonra gazetecilerin Cumhurbaşkanı Sezer'in Anayasa Değişikliği paketini, halkoyuna sunulmak üzere Başbakanlığa göndermesiyle ilgili sorusunu yanıtladı.

Bakan Unakıtan, şunları söyledi:

''Ben de sizden öğrendim şimdi. Milletimize, vatanımıza hayırlı olsun. Bugün son günüydü. Biz de ne olacak diye bekliyorduk. Madem referandum, milletin dediği olacak. Millet ne derse o olacak. Hayırlı olsun.''

KAPUSUZ: ANAYASA PAKETİ MAALESEF REFERANDUMA GÖTÜRÜLDÜ

AK Parti Grup Başkanvekili Salih Kapusuz, Anayasa değişikliğine ilişkin kanun konusunda Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in ''referanduma götürme'' kararı verdiğini anımsatarak, 'Cumhurbaşkanı, referandum kanununu bekletmeden onaylayıp, milletimizi iki kez yormamak için, iki sandığı bir arada bu seçimlerde buluşturmalıdır'' dedi.

Kapusuz, Cumhurbaşkanı Sezer'in, Cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesi ve seçimlerin 4 yılda bir yapılmasını da öngören Anayasa Değişikliği paketine ilişkin kanunu halkoyuna sunulmak üzere Başbakanlığa göndermesi ve Anayasa Mahkemesi'nde dava açacağını söylemesini AA muhabirine değerlendirdi.

''Anayasa paketinin maalesef referanduma götürüldüğünü'' ifade eden Kapusuz, şunları söyledi:

''Sayın cumhurbaşkanına yeni bir görev ve sorumluluk daha düşmektedir. Bu da referandum kanununu bekletmeden onaylayıp, milletimizi iki kez yormamak üzere, iki sandığı bir arada bu seçimlerde buluşturma görevidir.

İnanıyorum ki cumhurbaşkanının o yasayı onaylaması halinde Yüksek seçim Kurulu, bu yasanın gereği olarak cumhurbaşkanın iradesi ve tercihi olan referandum konusunu bu seçimlerde uygulayacak ve bu seçimler de halkımızın nihai kararıyla sonuçlanacaktır. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ve bu paketin memleketimiz ve milletimiz için hayırlı olmasını temenni ediyorum.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious