Referandum süresi 45 güne indirildi

Referandum süresi 45 güne indirildi.14255
  • Giriş : 01.06.2007 / 20:32:00

Anayasa değişikliklerinin halkoyuna sunulması için öngörülen yasa teklifi kabul edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Anayasa değişikliklerinin halkoyuna sunulması için öngörülen 120 günlük sürenin 45 güne indirilmesini öngören yasa teklifi, TBMM Anayasa Komisyonunda kabul edildi.

Kabul edilen ''Anayasa Değişikliklerinin Halkoyuna Sunulması Hakkındaki Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Teklif'', Anayasa değişikliklerinin halkoylaması sunulması için öngörülen 120 günlük süreyi, 45 güne indiriyor. Böylece halkoylaması, Anayasa değişikliğinin Resmi Gazetede yayımını takip eden 45. günden sonraki ilk pazar günü yapılacak.

GENEL SEÇİM İLE BİRLİKTE YAPILABİLECEK

Ayrıca, yabancı ülkelerindeki vatandaşlara referandum için verilen 40 günlük süre 10 güne indirilecek. Bu durumda, yurtdışında yaşanan vatandaşlar, referandumdan 10 gün önce oy kullanmaya başlayabilecekler.

Referandumla ilgili olarak kanunlarda yer alan bütün süreleri gerektiğinde kısaltarak, tespit ve ilan etmeye Yüksek seçim Kurulu (YSK) yetkili olacak. Böylece YSK, halkoylamasını 22 Temmuzda yapılacak genel seçim ile birlikte yapılmasına karar verebilecek.

YSK, referandumda kullanılacak birleşik oy pusulalarını gerektiğinde uygun göreceği il seçim kurulları aracılığıyla bastırmaya ve sandık kurullarına gönderilecek oy pusulalarının, ihtiyacı dikkate alarak uygun göreceği adetlerle paketlenmesine karar vermeye yetkili olacak.

Gerekli ödenek, ilgili kuruluş bütçelerine Maliye Bakanlığınca aktarılacak.

Teklifin, yarın TBMM Genel Kurulunda görüşülmesi bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious