Referanduma 550 alarmı

Referanduma 550 alarmı .9376
  • Giriş : 08.10.2007 / 10:20:00

Gümrük ve havaalanlarında gurbetçi oyu bekleyen sandıklara ilgi az oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Referandum için 11 Eylül’den bu yana gümrük ve havaalanlarında gurbetçi oyu bekleyen sandıklara ilgi az oldu. YSK yetkilileri 27 günde sadece 550 oy kullanıldığını açıkladı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "Türkiye bundan böyle referandum kültürüne alışmalıdır. Bu ülkede öyle konular gündeme gelecek ki, artık bu konuları sahibine götüreceğiz. Sahibi kim? Millettir. Buna da Türkiye'nin alışması lazım" şeklinde konuşması ve her ortamda halkı referanduma katılmaya çağırmasına rağmen gümrük kapılarında bugüne kadar sadece 550 oy kullanıldığı ortaya çıktı.

SEÇİMDE KATILIM YÜKSEKTİ

Kamuoyunun 21 Ekim'de yapılacak olan halkoylamasına karşı ilgisinin olmadığı, paket içinde yapılacak değişikliklerin halkın kafasında soru işaretleri bırakacağı yorumları tartışılırken, gümrük ve havalimanlarına 11 Eylül'de konulan referandum sandıklarına rağbet olmadı. Yüksek seçim Kurulu yetkilileri, referandum için 11 Eylül'den bu yana gümrüklerde ve havalimanlarında kullanılan oyların toplamının 550 olduğunu bildirdi. 22 Temmuz seçiminde gümrüklerde kullanılan oy sayısı yaklaşık 230 bin olmuştu. Abdullah Gül'ün Cumhurbaşkanı olup olamayacağı tartışmasıyla birlikte gündeme gelen referandum paketi, Gül'ün Köşk'e çıkmasıyla birlikte bu defa "11. mi ve 12. mi" tartışmasını gündeme getirdi. Ancak paket, cumhurbaşkanını halk tarafından seçilmesinin yanı sıra, "Cumhurbaşkanının görev süresinin 5 yıla indirilmesi, milletvekili genel seçimlerinin 4 yılda bir yapılması ve TBMM'nin bütün işlerinde üye tam sayısının en az üçte biri (184) ile toplanabilmesini" öngörüyor.

KOMİK DURUMA DÜŞÜYORLAR

Bu arada TBMM'de başlatılan "belirsizliği aşma" girişimlerine ön ayak olarak Anayasa Değişikliği teklifi hazırlayan AK Parti’li Sadullah Ergin, CHP lideri Deniz Baykal'ın açıklamalarına tepki gösterdi. Baykal'ın, PM toplantısı öncesinde referandum konusundaki belirsizliği aşmak için yapılacak girişimlere destek olacaklarını açıkladığını hatırlatan Ergin, "Sayın Baykal, her zaman yaptığı gibi olayı krize dönüştürmeye çalışırken komik duruma düşüyor. Kendisi, iki gün önce 'Bu sorunu çözelim' dedi. Şimdi 'U' dönüşü yaptı" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious