Referanduma katılım şart değil!

Referanduma katılım şart değil!.9376
  • Giriş : 04.10.2007 / 10:53:00
  • Güncelleme : 04.10.2007 / 11:11:29

Anayasada halk oylamasına katılım oranına ilişkin çoğunluk şartı yok.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Yüksek seçim Kurulu (YSK) Başkanı Muammer Aydın, Türkiye'deki Anayasa ve yasalarda seçmenlerin halk oylamasına katılımına ilişkin bir şart bulunmadığını söyledi.

Anayasa ve yasalarda halk oylamasına katılım oranına ilişkin çoğunluk şartı bulunmaması ve katılımın yüzde 50'nin altında olması halinde ''meşruiyet sorunu''nun ortaya çıkacağı iddialarını gündeme getirdi.

YSK Başkanı Muammer Aydın, yaptığı açıklamada, mevcut Anayasa ve yasalarda seçmenlerin halk oylamasına katılımına ilişkin bir şart bulunmadığını belirtti.

Avrupa ülkeleri veya diğer ülkelerdeki anayasalarda böyle bir şart bulunup bulunmadığını araştırmadığını söyleyen Aydın, 3376 sayılı Anayasa Değişikliğinin Halk Oylamasına Sunulması Hakkında Kanun gereğince halk oylamasına katılım yüzde 20 bile olsa, geçerli oyların yarısından bir fazlasının sonuç için yeterli olacağını kaydetti.

3376 sayılı Kanun, halk oylamasında geçerli oyların yarısından çoğunun ''evet'' olması halinde anayasa değişikliğinin Türk milleti tarafından kabul edilmiş sayılmasını öngörüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious