'Reformlar hızlanarak devam edecek'

  • Giriş : 03.05.2006 / 00:00:00

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, reformların hızının yavaşladığı yönünde eleştiriler bulunduğunu belirterek, müzakerelerin başlamasıyla reformların daha da hızlanacağını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Gül, 9. Uyum Paketi'nde vakıflar ve ombdusmanlık yasasının yer aldığını, asker-sivil ilişkilerinin düzenlenmesiyle ilgili yasal düzenleme hazırlıtlarının devam ettiğini ifade etti.

Gül, reformları uygulamada bazı eksiklerin olmasının normal olduğuna işaret ederek, "Bir gecede insanların zihinlerinde değişiklik olmamaktadır" dedi. TCK'nın yeni uygulanmaya başlandığını ve bazı sıkıntıların yaşandığına dikkaç çeken Gül, içtihat kararlarının oluşmasını beklediklerini belirtti. Gül, Reform İzleme Grubu'nun yapılan reformların uygulamasını yakından izlediğini belirtti.

Danimarka'da yayınlanan karikatürde İslam dinine yönelik saldırıları işaret eden Gül, ifade özgürlüğü ile kültürel ve dini değerlere saygının çelişmediğini söyledi.

Gül, Türkiye olarak Kıbrıs sorunun bir an önce çözüme kavuşturulmasını istediklerini kaydetti. Kıbrıs sorununda taraflardan birisinin AB üyesi olmasından dolayı çözümün zorlaştığına vurgulayan Gül, "Çözümsüzlüğün Türkiye-AB ilişkilerine zarar vermektedir. Kıbrıs sorunun bir an önce çözüme kavuşturulmasını istiyoruz" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious